Yaratıcılık ve Yenilik: Önemli İpuçları, Fikirler ve Başlangıçlar


Şu ana kadar en iyi sonucu veren şirketler, en yaratıcı ve yenilikçi şirketler. Bu şirketler, başkalarının yaptıklarını kopyalamıyor; kendileri için benzersiz bir uygulama, ürün ya da hizmet üretmek için başkalarından yenilikçi fikirler kullanıyor ya da dünyaya tamamen yenilikçi yıkıcı fikirler üretiyorlar. Bu şirketler, rekabet etmek yerine rekabetten uzak durma eğiliminde; pazara değer katmak ve farklı olmak, benzersiz olmak için yoğunlaşıyorlar. Ve bu makale, yaratıcılık ve yenilik konusunda başarılı ve benzersiz olma konusunda.

Uzmanlık, ürün veya hizmet ne olursa olsun tüm şirketler daha yaratıcı ve yenilikçi olabilir. Yaratıcılığı ve yeniliği işinizin her alanına uyguladığınızda, değişen bir pazar ve rekabette önünüzde durabilirsiniz. Değişim ve yenilik, aynı olmasa da yakından ilişkilidir. Değişim genellikle yeni ve daha iyi fikirleri içerir. Yeni fikir, yeni bir ürün ya da sürecin yaratılması olabilir ya da iş yapma biçimini tamamen değiştirmenin nasıl bir fikri olabilir.

Biz iş yenilikçi olmanın tüm ileriyi düşünerek yaklaşık olduğuna inanıyoruz; başkalarına bariz gibi görünen şeylerde yeni bir şey keşfetmek. Ve yaş, hiçbir şey ifade etmiyor; günümüzde insanlar, 20-30 yıllık olgularda yaratıcı bir şey bulma şansınızın olduğunu düşünüyor ancak bu makalede , aslında 50 yaşın üzerindeki insanların da iyi olduğunu görebilirsiniz.

En sevdiğim alıntı geliyor: “Bir fikir, ona karşı sürtünme yeteneğine bağlı olarak toz veya sihire dönüşebilir” – Bill Bernbach. Ve bu çok doğru!

Son on yılda, yenilik ve yaratıcılık başarıyı elde etmek için kritik beceriler haline geldi. Yaratıcı problem çözme ihtiyacı, giderek daha fazla yönetim probleminin uygun çözümler bulmak için yaratıcı bilgiler gerektirmesini sağladı. Unutmayalım ki, yaratıcılık yenilikle elele gidiyor . Yaratıcılık olmaksızın hiçbir yenilik yoktur. Yaratıcılık, yeni ve benzersiz fikirler üretme olanağı olsa da, yenilik bu yaratıcılığın uygulanmasıdır.

Yaratıcılık ve Yenilik Sürüşü İpuçları

 • Yenilik, bilgiye dayanır. Bu nedenle, bilgi tabanınızı sürekli genişletmelisiniz. Normal okumadığınız şeyleri okuyun! Makalenin sonunda okumayı önerdiğim harika yenilik kitapları listesini bulacaksınız.
 • Algılarınız akıl yürütmenizi sınırlayabilir. Kararlarınızı tercihlerinize ve algılamalarınıza dayandırmaya dikkat edin, insanlarınıza veya potansiyel hedefinize, fikrinizle ilgili düşüncelerini veya çözmeye çalıştığınız bir soruyu sorun.
 • Hayal gücünüzü vahşice bırakın. Yeni fikirler ararken gerçekten herhangi bir sınırla bağlı kalmamalısınız. Aklını Yeni fikirlere açık tut.
 • Fikirlerinizi onlardan bir ara vererek inkübe edin. Başka fikirleri ortaya çıkarmaya veya mevcut fikirleri geliştirmenize veya onlara farklı açılardan bakmanıza yardımcı olacaktır. Bazen sadece birkaç dakika veya saatte kesilir ve serin ve ilham veren bir yer bulur veya doğaya başlar. Bazen haftalar ve aylar gerekir. Burada en önemli şey acele etmemek.
 • Fikrini test edin. Ürününüzü pazarlamaya başladıktan sonra, müşterilerinize beğenip beğenmediklerini ve gerçekten ilgilendiklerini sorun.
 • Mümkün olduğu kadar deneyin. Deneyim portföyünüzü genişletmek için aktif olarak yeni deneyimler arayın.
 • Değişim için bir vizyonunuz olsun ve değişim korkusu ile savaşın. Konforu hırsın açlığı ile değiştirin. Gittikleri yönü bilmiyorlarsa ekibinizin yenilikçi olmasını bekleyemezsiniz. İnovasyonun bir amacı olmalıdır.
 • Yenilikçi bir ortam yaratın. Güzel açık alanlar ve ilginç, çekici kapalı alanlar, şirketin inovasyon girişimlerini yönlendirmeye yardımcı olması için fikir ve yaratıcılık geliştirmeye yardımcı olabilir. Twitter, Facebook ve Google gibi son derece başarılı yenilikçi şirketlere veya ofis tasarımı ve çalışan eğitimleri açısından yaptıklarını görmek için umut vaat eden ve hızla büyüyen yeni başlayanlara geçin. Açık, ilginç alanlar, oyunlar oynamak için yerler, dinlenmek için spotlar, bazı egzersiz yapmak için alanlar vs. bulacaksınız.
 • Örgütsel çevikliği etkinleştirin. Çoğu yenilikçi organizasyonda, iş tanımları esnek ve akıcıdır. Bu şirketler, çalışanlarının oynadığı rollerin pazarın değişen ihtiyaçlarına adapte olması gerektiğini biliyor. Örneğin, FedEx’te yöneticilere, genel uyarlanabilirliklerini geliştiren çeşitli deneyim tecrübeleri toplamak için işlevler arasında hareket etmede yardımcı olurlar. Dow Chemical, çalışanları, işle ilgili yeni perspektifler kazanmak ve bağımsız düşünme ve problem çözme becerileri oluşturmak için işlevsel ve coğrafi olarak hareket etmeye teşvik eder.
 • Riske meydan okuyun, hata yapmaya cesaret edersiniz. Evet, hatalarınızdan öğrenebilirsiniz ve evet, bazen klişeler bir nedenden ötürü klişelerdir: çünkü bunlar doğrudur. ‘Yeni bir şey denemek istemiyorsanız hayatın birçok harika fırsatını kaçıracağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Sürdürülebilir olun. Artık mutlak bir zorunluluktur.
 • Çalışanlara ihtiyaç duydukları özgürlüğü verin. Onlara yeni fikirler geliştirmek için ihtiyaç duyduğu zamanı ve özgürlüğü verin. Örneğin, Google, çalışanlarının haftanın bir günü kendi projelerinde özgürce çalıştığı ünlü “yüzde 20 zamanı” programını çalıştırıyor. Gmail ve Google Haberler gibi Google’ın en önemli ürünlerinin çoğu başlangıçta “yüzde 20’lik zaman” projeleri olarak geliştirildi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: