Yapay Zeka, İçerik Pazarlamacılığında Size Nasıl Yardımcı Olabilir?


Ürünlerinizi ve / veya hizmetlerinizi müşterilerinize pazarlamanın en iyi yolunu bulmak zor bir iş olabilir. 2017 pazarlama trendlerine göre, işletmelerin içeriklerini etkili bir şekilde pazarlamak daha kolay hale gelmiş gibi görünmüyor.

Bir işletmenin erişebileceği tüm ilave kaynaklar göz önüne alındığında, pazarlama konusunda önemli bir avantaja sahip olacağı düşünülürse de, bir şirketin ne kadar çok araştırması yaparsa yapın, pazarlama kampanyalarının sonuçları önceden tahmin edilemez.

Şirketler satış büyümelerini ve müşteri tabanını artırmaya çalışırken, pazarlama kampanyalarının etkinliğini artırmak ve harcanan her bir doların maksimum getirisini geri getirmek için yeni ve yaratıcı yollar aramak doğaldır. Pazarlama kampanyalarının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için işletmeler ve bireyler bir adım geriye gitmeli ve yeni yaklaşımları düşünmelidir. Tüketici psikolojisinin öngörülemeyen niteliğini kabul etmeli ve tahmin edilemezliği yönlendiren ya da gündeme gelmek için tahmin etmeye çalışan nüansları denemek ve anlamaya ya da belki de halka ‘ne istediklerini söylemeye’ çalışmak istiyorlar.

Yapay zeka, geniş insan gruplarının davranışlarını anlamaya çalışan işletmeler ve bireyler için mevcut yeni araçlar arasında belki de pazarlamadaki bir sonraki devrim olarak en çok söz verir.

Yapay zekayı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı anlamak, başarının anahtarıdır, amacınıza hizmet eden bazı ön yapılı yapay zekayı denemek ve bulmak için acele etmeyin. Gerçekten AI’nın gücünü kullanmak için daha yaratıcı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Unutmayın ki gerçek yapay zekanın kendisini öğrenmesi ve iyileştirmesi yeteneğine sahiptir, zekanın basit bir algoritmik simülasyonunun üzerine çıkması budur.

Veri Analizi’ni Kucaklama

Veri analizi, veri analizinin bilimidir ve pazarlamacılar için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Daha önceleri, istatistiklerin yorumlanması, denenmiş ve test edilmiş yöntemler kullanan, değişkenler arasında bağlantı kuran ve görünüşte birbirinden farklı şeyler arasındaki ilişkileri anlayan istatistikçilerin alanıydı. Bu bağlantıları bulma kadar önemli de nedensel olup olmadıklarını ortaya koymaktır.

Nedensellik, matematiğin ve pazarlamanın önemli bir ilkesidir; esas olarak bir nedensel bağlantı, bir değişkenin doğrudan diğerini etkilediği bir bağdır. Demekedir; A değişirse, değişken B’nin öngörülebilir bir şekilde değişmesine neden olur. Nedensel bağlantıya bir örnek, bir arabadaki gaz pedalına bastırma ve aracın hareket ettirilmesi arasında olacaktır; araç (değişken B), gazın bastırılıp bırakılmadığının doğrudan bir sonucu olarak hareket eder (değişken A). Bu pazarlama için nasıl geçerli?

Bir pazarlama kampanyası işe yaradığında, satışlarda büyük bir artışa neden olabilir. Ancak bu, pazarlamacı için yeni bir meydan okuma oluşturuyor; etkili kampanyada neydi ve neden satışların iyileşmesine neden olduğunu belirlemek. Örneğin dikkate alınması gereken bir dizi değişken de vardır; Birkaç nedenden ötürü satışlarda bir artış olabilir. Sadece bir satış uptick çünkü kendi içinde pazarlama kampanyası başarılı olduğunu kanıtlamadığı görüldü. Hangi değişkenlerin artışa neden olduğunu belirlemek, sonuçların değerlendirilmesinde anahtardır.

Bir istatistikçinin yanında yapay zeka tasarlayarak, yetenekli bir programcı ile nispeten kolaylıkla, verilerdeki kalıpları tanımlayabilen ve bağlantıların ne olduğunu anlamaya çalışmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekten birlikte öğrenmek için de bir program oluşturabilir. Diğer bir deyişle; inşa edebileceği “bilginin” daha büyük olması için verdiği giderek artan veri kümeleri. Daha az belirgin olan bağlantıları tespit etmeyi ve bulduğu yere dayalı olarak verileri karşılaştırmak için kendi algoritmalarını tasarlamayı öğrenecektir.

Bu tür programlar şu anda en gelişmiş araştırmalarımızı destekliyor. Süper bilgisayarlar, bu tür bir yapay zeka programının etkili olabilmesi için gereklidir ancak güçlü bir ev bilgisayarı basitleştirilmiş bir sürüm çalıştırabilir. Aslında, ev bilgisayarlarının işlemci gücünü bir bulut hizmeti kullanarak daha hızlı makinelerden alabilmeleri veya işleme güçlerini başka kullanıcılarla P2P (peer to peer) ağ üzerinden biriktirebilmelerinin bir dizi yolu vardır.

Beyaz Şapka Linklerinizi Oluşturun

Ne zaman arama motoru optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, siyah şapka ve beyaz şapka olarak bilinen iki yaklaşım vardır.

Siyah şapka teknikleri, arama motoru şirketlerinin arama sonuçlarının değiştirilmesini önlemek için sahip oldukları önlemleri aşmak için tasarlanmıştır. Beyaz şapka yöntemleri, diğer taraftan, belli bir web sayfasının arama sıralamasında ne kadar iyi performans gösterdiğini, ancak meşru sebeplerden ötürü terfi edileceğini etkiler. Her sağlayıcının koyduğu güvenlik önlemlerini geçersiz kılmaya çalışmak, hizmet şartlarını ciddi şekilde ihlal etmekte ve alan adınızın arama sonuçlarından kaldırılmasını da içeren ancak sert cezalara neden olmaktadır. Arama motorlarının, bununla savaşmak için elinde bulundurduğu yöntemler etkileyici olduğundan, kimsenin onları kaçmayı denemeye değmez.

Beyaz şapka bağlantıları var olan en etkili bağlantılar arasında yer alıyor ancak ne yazık ki inşa etmek çok zaman alıyor. Ona ayırmak için bu kadar zamanınız olmadığı için iyi bir şans var, bu yüzden de denemiyorsunuz demektir.

Yapay zeka, bu beyaz şapka bağlantılarının nasıl oluşturulduğunu değiştirir, zira şimdi sitenizin sahipleri ve blog yazarları ile bağlantı kurarak Google sıralamalarını yükseltebilirsiniz. Bu bağlantılar satın alındı ​​ve iş sizin için tamamlandı.

Chatbot’lardan faydalan

Yapay zeka şirketlerine yardımcı olan en yararlı yöntemlerden biri, Chatbots’dur. Bu bilgisayar programları sohbetini taklit etmek için kullanılır; böylece müşterilerinizle site ziyaretçileri arasında gerçek zamanlı olarak sohbet edebilirler. Dışarıdaki en büyük şirketlerden bazıları Facebook ve Uber gibi chatbot’ları kullanıyor. Bu chatbot’lar, kazanmalarına yardımcı olabilecek daha kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunabilir . Sitenize indiği andan itibaren müşterilerle etkileşim kurmak için proaktif yollarla kullanılabilirler.

Bir Kez Daha Fazla Reklam Platformunu Test Edin

Çeşitli reklam platformlarını test etmek ve hedefleme tekniklerinizi gerçekten sıfırlamak istiyorsanız, yapay zeka size yardımcı olabilir. AI programları, ücretli reklam kampanyalarını optimize etmek, onları yönetmek ve bunları analiz etmek gibi işleri sizin için yaptığımız tüm işlere özen gösterir.

Bunun anlamı, sizin için bir iş yapmak için dışarıdan bir şirket kiralamanız gerekmiyor; buna da bakmak zorunda değilsiniz. Başlıca bilgi ve sonuçları hızlı ve kolay bir şekilde alıyorsunuz.

Akıllı Akıl Özelliklerini Kullanma

Yapay zeka, aynı zamanda, müşterinizi daha iyi anlamanıza olanak tanıyan tahmini zeka sunabilir. Böylece daha derin bir anlayış, deneyimlerini kendi ilgi alanlarına ve özel ihtiyaçlarına hitap edecek içerikte kişiselleştirmenize olanak tanır.

Bunlar yapay zekanın, içerik pazarlama stratejileri ile şirketlere yardımcı olma yollarından sadece birkaçı. Geleneksel teknikleri alıp çoğaltabilir, daha etkili, özelleştirilmiş ve etkili sonuçlar elde edebilir.


Like it? Share with your friends!

2526

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: