Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri


Girişimciler, sosyal medya çevreleri aracılığıyla hedef gruplara daha çabuk ulaşır ve hedef kitleden potansiyel müşteriler yaratır. Her girişimci tarafından kullanılan sosyal medya; Sizi daha etkin, düzenli ve profesyonel bir şekilde kullanmak, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun için, hedef kitlenizin beklentilerini sosyal medyada iyi analiz etmeniz, onları etkileyecek hileleri bilmeniz ve tüm sosyal medya kanallarını ezberlemeniz gerekir. Girişimciler için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanın yolları şunlardır.

sosyal medya

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sosyal medya çevrelerinde nadir bulunan veya ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgilenmeyen takipçiler yerine, potansiyel müşteriler olacak hedef kitle tanımlanmalıdır. Girişimlerinizle ilgilenmeyen yüksek sayıda kullanıcıya sahip kitleler hiçbir şekilde başarılı olamaz. Buna kendinden emin tavır takın ve hedef grubunuzdan tam olarak ne beklediğinizi paylaştığınızdan emin olun. Kalite, profesyonel ve beklenti ile takipçilerinize en iyi şekilde hitap edecek bir izlenim yaratın. Bu, yola çıkmanıza ve etkili sosyal ağlar kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Hangi Sosyal Medyayı Tercih Etmeliyim?

Bugün, milyonlarca kullanıcısıyla sosyal paylaşım ağı var. En çok bilinenler Facebook, İnstagram ve Twitter’dır ancak birçok farklı sosyal medya ağı vardır ve hayatımız her geçen gün hayatımıza girmektedir. Sosyal medya tercihlerinde yüksek potansiyele sahip olan ve etkili iletişim sağlayan fırsatı seçmek daha uygun olacaktır. Her sosyal medya hesabında aynı başarıyı elde edemezsiniz. Bu nedenle, tüm sosyal medya ağlarında görünürken kendinizi en iyi ifade ettiğiniz en yüksek ve en etkili kullanıcı sayısına ulaştığınız sosyal medya çevrelerine öncelik verin.

Sosyal Medyada ‘Doğru İleti’ Yöntemini Kullanma

Ürünlerinizin ve hizmetlerin övgüsünü sosyal medya aracılığıyla paylaşmayın. Bu takipçilerinizin sıkılmasına ve bir süre sonra geride kalmanıza neden olacaktır. Şirketin kalitesi veya potansiyeli hakkında konuşmak yerine, ürünlerinize ve hizmetlerinize haberler, yenilikler ve kullanıcı yorumlarını eklemek daha doğru olacaktır. Müşterilerinizin beklentilerini karşılamak için yapılan paylar sadece metin ve resimlerden oluşmamalıdır. Grafik, GİB, video ve diğer öyküleyici yönergeleri de seçmelisiniz.

Önce Dinle, Anla, Sonra Cevapla Taktiğini Uygulayın

Sosyal medya aracılığıyla iletişim sınırlı bir iletişimdir. Yüz yüze iletişim kuralı ve vermeyin. Takipçileriniz potansiyel bir müşteri olabilmek için önce birkaç soru sormakta ve cevap beklemektedir. Bu takipçiyi potansiyel bir müşteri olmaya ikna etmeniz gerekecek. Bu ikna, verdiğiniz cevaplarla da gerçekleşir. Sosyal medya hesaplarından yapacağınız tüm paylaşımları dikkatlice seçin ve her şeyi paylaşmayın. Bir payın silinmesi çok olumsuz bir algı olacaktır. Daha sonra silmek zorunda kalmayacağınız paylaşımları yapın. Uyguladığınız inisiyatifin benzer, yakın versiyonlarına sahipseniz bu hesapları inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin ne yaptığını bilmek size daha fazla deneyim sunacaktır.

Sosyal Medya İyi Gözlemlemek

Sosyal medyanın kendi benzersiz dalgalanmaları vardır. Bazı dönemlerde, borsaların şekilleri, kavramları ve anlamları değişir. Popüler paylaşım türleri yerlerini değiştirir. Bu döngüyü iyi takip etmeli ve takipçilerini en kısa sürede onlarla paylaşmalısın. Birden çok sosyal medya hesabını yönetiyorsanız, bunları her bir sosyal medya hesabının konseptine göre paylaştığınızdan emin olun. Örneğin, diyagram boyunca çok yoğun, sıralı, uzun paylaşım olmayın. En az görsel anlatıya odaklanın. Görsellere odaklanın ve paylaşımlarınız arasında belirli zaman aralıkları oluşturun. Youtube’dan müşterilerinizin merak ettiği tüm soruların anlatım videolarını yayınlayabilirsiniz. Bu videoları Instagram’da yayınlamak yerine link vermek, daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: