Pazarlama Planı Oluşturma


İş dünyasına girdiğinizde, iki şey kıttır: zaman ve kaynaklar. Etkili bir yeni iş stratejisi oluşturmak ve zaman ya da para harcamak istemediğinizden emin olmak için bir pazarlama planına ihtiyacınız var.Satış hattını tam olarak koruyan bir pazarlama planının temel bileşenleri.

1. Pazar araştırması. Araştırma, pazarlama planının omurgasını oluşturur. Yerel kütüphaneniz, Standard & Poors veya IBISWorld gibi raporlar sunmak için başlamak için mükemmel bir yerdir. Bazı kütüphane kartları evdeki çevrimiçi hizmetlere bile erişime izin verir. Sektördeki tüketici alışkanlık alışkanlıklarını, pazar boyutunu, pazarın büyümesini veya gerilemesini ve mevcut eğilimleri belirleyin.

2. Hedef pazar. İyi tasarlanmış bir hedef piyasa açıklaması, en olası alıcılarınızı tanımlar. Buna ek olarak, segmentasyonun en az iki veya üç seviyesini tartışmalısınız. Bir dil öğretmenliği işi, hem öğrencileri hem de İngilizceyi geliştirmek isteyen yabancı doğumlu çalışanları hedef alabilir.

3. Konumlandırma. Piyasadaki markanızın algısı nedir? Örneğin, restoranınızda burger satılıyorsa, müşteriler sizi glütensiz veya sağlıklı seçenekler için bir yer olarak mı, yoksa çift kişilik cheeseburger için iştahınız varsa gideceğiniz yeri görüyor mu? Hedef pazarın sizi nasıl gördüğüne göre farkınız konumunuzdur. Algılanmak istediğinizi net bir şekilde ifade eden çekici markalaşma ve pazarlama mesajları geliştirin.

4. Rekabet analizi. Rakiplerinizin kim olduğunu ve ürünlerinizin ve hizmetlerinizin farklı olduğunu bilmelisiniz. Rakiplerinizin sattıkları fiyat noktası nedir ve pazarın hangi segmentinde ulaşmayı hedefliyorlar? Rakiplerinizin içeriklerinizi bilmek, işinizi daha iyi konumlandırabilmenize ve rekabette öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

5. Pazar stratejisi. Pazarlama stratejiniz, satış hedeflerinize giden yolunuzdur. Kendinize “En olası alıcılarımı nasıl bulacağım ve çekeceğim?” Diye sorun. Stratejinin açıklaması gereken şey budur. Tüm pazara bakmalı ve olaylar, doğrudan posta, e-posta, sosyal medya, içerik stratejisi, sokak ekipleri, kupon alma, web seminerleri, seminerler, ortaklıklar ve erişim kazanmanıza yardımcı olacak diğer etkinlikler gibi belirli taktikleri parçalamalıdır. müşteriler.

6. Bütçe. Pazarlama için harcama yapmayı planladığınız aylık bir takvim geliştirin. Ayrıca bir “kırmızı ışık” karar noktası da içermelidir. Her bir etkinlik için, yeterli bir yatırım getirisi (ROI) oluşturmuyorsa durdurmanızı söyleyen bir metrik oluşturun.

7. Metrikler. Pazarlama başarınızı, web sitesi dönüşümleri için Google Analytics ile ve bütçenizi gerçek YG ile karşılaştırmak için basit bir Excel sayfasıyla takip edin. 30-60 günlük dönem boyunca programları test edin ve sonuçları değerlendirin. E-posta listesine satış veya kaydolma yapan tüm programları tekrarlayın ve olmayan herhangi bir şeyden kurtulun.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: