Pazarlama Çalışmalarınızı Şekillendirecek 3 Trend


2018 yılına yaklaştığında, pazarlama girişimlerinin bu sene ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmenin zamanı geldi. Bu bağlamda, hepimiz patlamayı umduğumuz bazı büyük eğilimleri isimlendirebiliriz – fakat yapamamıştık.

Snapchat’ı Alın: Sosyal medyada ve etkilenen pazarlamanın öncüsü olması bekleniyordu, Apptopia bu gerçeği Temmuz ayı başlarında bildirmişti. Spesifik olarak,  Mayıs 2016’dan Mayıs 2017’ye kadar,  Snapchat kullanımı yüzde 6 oranında düştü  ve Apptopia’nın raporu sırasında kullanıcıların yalnızca yüzde 17,5’i günlük olarak kapanıyordu.

Benzer şekilde, bir sosyal içerik üretim stüdyosunun CEO’su , Snapchat Hikayeleri’nde ortalama yüzde 20-30’luk bir gerileme gördüğünü TechCrunch’a (sosyal ağdan misilleme endişeleri için isimsiz olarak) bahsetti  .

Snapchat bu beklenenden düşük performansda yalnız değildi. Sanal gerçeklik, hepimizin beklediği kitlesel kabulü görmedi. Donanımın daha az pahalı ve daha aerodinamik hale geldikçe VR kullanımı daha yaygın hale gelecektir; Fakat şu an için, VR teknolojisi hala  yaygın olarak kullanılmasını beklemek için çok parçalanmış durumda .

Daha büyük resim gelince, teknolojide 2017’de muazzam bir sıçrama olmamıştır. Fakat gelişmekte olan bazı trendler 2018’in pazarlama girişimlerini şekillendirmeye devam edecektir: Bir tahmindir? Artırılmış müşteri deneyimleri, içerik yaratma, kürasyon ve dağıtım ve e-ticaret ve B2B şirketleri için çevrimiçi kanalların çeşitlendirilmesi önümüzdeki yıl büyümeye devam edecektir.

2018’de seviyeleme

Gerçek şu ki, orada çok fazla gürültünün var olduğunu hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki yıl, pazarlamacılar eski taktiklerin mojo’sunu kaybetmeye başlamasıyla birlikte kalabalığın üstünde yükselmek için her alanda yaptıklarını mükemmel hale getirmek isteyeceklerdir.

Elbette, çok büyük olacak gibi görünen her şey aslında gerçekleşmeyecektir. Ancak, şahsen benim bakış açımdan, bir dış kaynaklı dijital CMO ajansının CEO’su olarak yakından gözlemlediğim eğilimler var.

1. Alıcının yolculuğu için gerçekliği arttırın.

Artırılmış gerçeklik yeni bir şey değil, ancak şirketlerin önümüzdeki yıl daha tutarlı bir şekilde onu kullanmaya başladıklarını göreceğiz. Global Market Insights’a göre AR pazarındaki cihazların 2024 yılına kadar yüzde 90’dan fazla büyümesi bekleniyor  . Uygulamadaki son gelişmeler – yani Apple’ın  iOS için ARKit’i  ve  Google’dan Android için ARCore  – bu büyümeyi hızlandıracak.

Örneğin, ARKit tech ve iOS 11 tarafından desteklenen yeni  IKEA Place uygulaması, kullanıcıların evlerinde farklı öğelerin nasıl görüneceğini görmelerini sağlar. Odanın bir fotoğrafını çektikten sonra, fotoğrafa bir nesne ekleyebilir ve çalışıp çalışmamasına karar vermek için farklı yerleşimlerde deneyebilirsiniz.

Deloitte tarafından yapılan bir ankette   yıllık geliri 100 milyon dolardan 1 milyar dolara ulaşan şirketlerin neredeyse yüzde 90’ının zaten AR veya VR teknolojisini kullandıklarını buldu. Bununla birlikte, markanızı en uç noktalara çekmeyi amaçlayan bir AR uygulaması geliştirmek, yapay olarak ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan teknoloji grubuna atlayarak biraz ses çıkarabilirsiniz, ancak muhtemelen kısa ömürlü olur.

AR’yi mevcut alışveriş deneyiminize nasıl en iyi şekilde entegre edebileceğinizi anlamak için, hedef kitlenizin aslında onunla nasıl etkileşime geçeceğini dikkatlice düşünün. Yenilik harika, ancak genel müşteri deneyimini nasıl artıracak? Şimdilik, gözlerinizi eğilimleri değiştirmeye odaklanın ve zihninizi çeşitli olasılıklara açık tutun. Özel bir erken evlat edinen olabilseniz de AR kullanarak stratejik pazarlama oynamayı düşünmeden kitlesel kullanım için beklemek zorunda kalabilirsiniz.

2. Müşterileri marka öykünüze sokmaya teşvik edin.

Çevrimiçi güçlü bir varlık oluşturmak, gittikçe daha pahalı hale geliyor ve gerçek hayattaki deneyimler bu boşluğu kapatıyor. Bugünün etkinlikleri, iletişim ağı ticaretinde ve ağ trafiğinin ötesine geçiyor ve marka öykülerini daha otantik ve somut şekilde iletmek için sunumları dinliyor.

Kendi şirketimizin en büyük üç temel değerini son Hawkefest  etkinliğimizin her alanına ekledik . Verimliliği kısa formatta görüşerek, konuklara nasıl (değer 1) “yapılmadığını” göstermek için bunu yaptık. Katılımcıların katılmak için hangi oturumları seçip seçmelerine izin verdik, böylece “hızlı öğrenme” yapabilirdiler (değer 2).

Ve üçüncü temel değerimiz “serin” olduğundan bantlar, yiyecek, içecekler, VR deneyimleri ve hatta yetişkin boyutunda bir top çukuru vardı.

Tüketiciler, çevrimiçi karşılaştıkları ve çevrimdışı bağlantıları canlandırmaya başlayan mesajlaşmadan sürekli olarak kurtulmaktan bıkmış durumda  . Marka kimliğinizi şekillendiren etkinliklere ev sahipliği yaparak bu hareketten yararlanın ve daha çekici bir hikayeyi aktarmak için interaktif deneyimler kullanın. Desteklenen faaliyetler veya markalı etkinliklerle, katılım için yeni bir yaklaşım alın.

Bu hareketler, gerçek duygusal tepkiler vermenize ve katılımcıların hikayenizi başkalarıyla paylaşması için bir neden vermenize yardımcı olabilir.

3. Kitlenizi “kiralamayı” bırakın.

Bu büyük olanı. Yayınlanan içeriğin hızlı bir şekilde yükselmesi ve ücretli dağıtım ile ideal müşteri dikkatini çekmek çok daha pahalı hale geldi. Sen lazım  sahibi , kira değil kitlenizi ve sizin içerik ve medya sahipliğini almak demektir.

General Mills, web sitesinde dijital olarak günde bir milyondan fazla müşteriyle etkileşime girerek yolda lider. SmartBrief’e göre   , şirket sitesine gelen trafiğin yüzde 55’i Google aramaları yoluyla organik olarak ortaya çıkıyor. General Mills, stratejik olarak yerleştirilen reklamların yanında gerçek anlamda alakalı içerik sunan bu trafik için ödeme yapmıyor. Pillsbury Crescent Rolls için bir görüntülü reklamın pişirme ipuçlarını arayan insanlarla ne kadar çılgın olacağını kim bilebilirdi?

Açıkçası General Mills, tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine dikkat ediyor ve bu verileri daha fazla bilgi için geri gelmesini sağlayacak bir içerik sunmak için kullanıyor. Dahası, bu tür içerik, şirketin e-posta programlarına olan abone sayısını artırmakta ve böylece trafik ve satışları artırmaktadır. E-posta aboneleri, web sitesine gelen ziyaretçilerin iki katı kadar ürün satın aldı.

Burada önemli bir mesaj, ücretli trafik geçmişte sahip olduğu yatırım getirisini sağlayamayacağıdır. Bunun yerine, insanlar ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda doğrudan konuşan içerikten dolayı acıkırlar. 2018’de trafiğinizi artırmak için bağlı kuruluşlara veya programlı içeriğe teklif vermeyin. Bunun yerine, mevcut tabanı ile çalışın: Mevcut bir tabandan para kazanmak yalnızca ücretli bir tabandan daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda daha etkili olur.

Aşırı doldurulmuş alanlarda pazarlama bütçenizi zorlamak yerine, bu e-posta listelerini silin ve blog trafiğini artırmak için SMS mesajlaşma kullanın. Müşterileriniz üzerinde işlem yapmaya devam edebilmeniz için elinizden gelen her şeyi deneyin ve gerçekten değer verilecek çekici bir içerik sunun. Onların gitme kaynağı olun.

Başarılı olursanız – kitlenizin üyelerine “sahip olursanız” en iyi neyin önemli olduğuyla ilgili devam eden bir konuşma sürdürdüğünüzde – doğru uygulamayı keşfederseniz, yeni teknolojiyi eklemeyi ve birleştirmeyi daha kolay bulursunuz.

Ancak, hedef kitlenizin üyelerini dinleyip anlamadığınız takdirde, onları en iyi teknolojiyi kullanarak bile bile asla kazanamazsınız.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: