Mobil Uygulama Geliştirmek İçin Önemli Adımlar


Birçok küçük işletme sahibi ve girişimci için Uber ve Snapchat gibi popüler uygulamalar ilham kaynağıdır. Mobil uygulamaların ilgisini görmek kolaydır: işletmelerle müşterileri arasında doğrudan bağlantı kurabilir, yeni hizmetler ve perks sunarak katılımı teşvik edebilirler.

Ancak, mobil uygulamalar daha ana hatlı hale gelse bile – küçük işletmelerin yüzde 67’si kadarının, 2017 yılının sonuna kadar bir mobil uygulama başlattığını veya planlamış olmasına rağmen, süreç hala korkutucu veya kafa karıştırıcı gibi hissedebilir. Neyse ki, uygulama oluşturma yazılımının mevcudiyeti, herkesin kodlama deneyimi olmaksızın bir uygulama oluşturabileceği anlamına gelir.

Bizness Apps, DC tabanlı bir derecelendirme ve inceleme firması olan Clutch’da yayınlanan bir raporda kısa süre önce lider bir uygulama oluşturucu seçildi. Bizness Apps CEO’su Andrew Gazdecki, ayrıca bir uygulamanın nasıl oluşturulacağı konusunda kapsamlı bir kılavuzda yer aldı.

Rapor, küçük işletmelerin ve girişimcilerin mobil uygulama gelişimine nasıl yaklaşması gerektiği konusunda altı şaşırtıcı fikir sundu.

1. İç tartışmalar ve araştırma için zaman ayırın

Uygulama geliştirme uzmanları, başarılı bir uygulama oluşturmak için atılan ilk adımın iç planlamaya zaman kazandırdığına katılıyor. Amaçlar ve fırsatlar üzerine düşünen bir miktar zaman harcayarak şirketler, uygulamanın özellikleri zaman içinde değişse bile, açık bir önceliğe sahip uygulama geliştirme sürecine girebilirler.

Bu planlama konuşmalarında, eski “basit tutun” atasözü geçerlidir. İç konuşmalar için önerilen konular:

  • Beğendiğiniz uygulamaların bir listesi
  • Uygulamanın mevcut işletme hedeflerini nasıl destekleyeceğinin açık bir anlamı
  • Uygulamanın neye benzeyeceğini gösteren bir taslak

Uygulama geliştirme sürecinin başında temel hedefler düşünüldüğünde düşünmek, personelinizi yeni uygulamanın arkasında bulmanız gerektiğinde daha sonradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır (daha sonra üzerinde). Zaten tüm yanıtları yerine getirmiş olacaksınız ve odaklanma ve basitlikten gelen güvene sahip olacaksınız.

2. Gerçekçi kısa ve uzun vadeli bütçe belirleme

Tıpkı herhangi bir yatırımda olduğu gibi, şirketinizin projede harcama yapabilecekleri gerçekçi bir his ile uygulama geliştirme sürecine başlamak isteyeceksiniz. Bütçeniz bulma aşamasını, özellikleri, geliştirme maliyetlerini ve pazarlamayı hesaba katmalıdır. Bakım için uzun vadeli bir bütçeyi de hesaba katmayı unutmayın; güvenlik önlemlerini ve pazardaki değişiklikleri takip edebilmek için periyodik olarak güncellenmesi gerekecek.

Bu maliyetlerin tahminle kesin olarak tahmin edilmesi zor olabilir, ancak bir uygulama oluşturmak için ne kadar maliyetli olduğu konusunda çevrimiçi kılavuzlardan yararlanarak ve benzer özelliklere sahip hangi uygulamaların maliyeti olduğunu analiz ederek bir tahmin belirlemeye başlayabilirsiniz.

Bütçeye gelince, uygulama oluşturucu yazılımı, diğer seçeneklere kıyasla belirgin bir avantaj sağlar (bu, büyük şirketler için 500.000 dolara mal olabilir). Gazdecki, “Herhangi bir kalitemizi kaybetmeden, özel geliştirilmiş bir appın fiyatının neredeyse beşte birinde tipik bir mobil uygulama geliştirme sunabiliyoruz” dedi.

Uygulama geliştirme yazılımı, uygun fiyatlı uygulama geliştirme çözümleri sunmayı nasıl başarıyor? Bizness Apps, her şeyi sıfırdan yapmak yerine basit bir sürükle ve bırak arayüzü ile şablonlar sunuyor ve küçük işletmelerin mobil uygulama fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerini sağlıyor. Ayrıca, uygulamanın ve bakımın ne kadarının maliyetinin olacağını bileceğiniz gibi, bu da daha somut maliyet öngörme ve bütçelemeye izin verir.

3. Para kazanma stratejisi rehberinizin tasarımını yapsın

100’den fazla mobil uygulama geliştiricisi üzerinde yapılan bir anket, para kazanmaya “freemium” yaklaşımın en çok tavsiye edildiğini buldu. Freemium modelinde, kullanıcılar ücretsiz olarak bir uygulama indirebilir, daha sonra ek özellikler veya uygulama içi satın alımlar için yeni sürüme geçme seçenekleri bulunur.

Freemium uygulamasının popüler bir örneği, uygulamanın ücretsiz bir sürümünde müziklerden bazılarına ve ücretli olarak çevrimdışı müziği dinleme özelliği gibi cazip özellikleri sunan Spotify’dır.

Kullanıcılar, ödenen indirmelere yönelik freemium seçeneğini tercih etme eğilimindedir; çünkü birincisi, ödeme taahhüdünde bulunmadan önce beğenip beğenmediklerini görmek için bir uygulamayı test etmelerini sağlar. Freemium uygulamaları, cazip ücretli özellikler (yiyecek siparişi ve ürünler gibi) ile küçük işletmeler ve girişimciler için dönüşümler kazanabilir.

Ücretli reklamları uygulamanıza serpmek cazip gelebilir, ancak uygulama geliştiricileri arasında uygulama içi reklamcılık daha az popüler oluyor ve yalnızca yüzde 8’i uygulama geliştiricileri bunu öneriyor. Zaman içinde, kullanıcılar bu seçeneği kullanışlılığını kısıtlayan reklamları spam veya rahatsız edici bulacak şekilde büyüdüler.

Sonuçta, Bizness Apps, bir uygulama aracılığıyla artan katılımın müşteriler için en büyük gelir sürücüsü olduğunu tespit etti. Müşterilerin alışveriş yapmalarını kolaylaştıran veya randevuları zamanlamayı kolaylaştıracak bir uygulama tasarlayarak, küçük işletmeler gelirde bir artış yaşayabilir.

4. Doğru uygulama geliştirme ortağını seçin

Hedefleriniz, bütçeniz ve para kazanma stratejiniz düşünüldüğünde, üçünü de sağlayabilecek bir uygulama geliştirme ortağı seçmenin tam zamanı.

Uygulama geliştirici yazılımın işletmeniz için işe yarayıp yaramayacağını belirlemek için, geçmişte diğer işletmelerin yazılımı nasıl kullandığına dair bilgi verebilecek örnek olay araştırmaları yapın. Örneğin, bir restoran yönetiyorsanız, diğer restoranların çevrimiçi sipariş verme sürecini nasıl revize ettiğini veya bir mobil uygulama başlatarak rezervasyonlarınızı keşfedebilirsiniz. Uygulama geliştirme firmalarının geçmiş projelerinden örnekler görüntüleme, size uygulama hedeflerinizi karşılamak için ihtiyaç duyacağınız sonuçları sunup sunamayacakları konusunda net bir fikir verir.

Genel olarak, uygulama oluşturucu yazılım, bütçelerin yönetilebilir kalmasını ve gelişmiş teknik bilgi birikimine ihtiyaç duyulmadan çok çeşitli küçük işletmeler için güçlü mobil çözümler sunabilir. Hala gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir; uygulamanızın yoğun bir şekilde özelleştirilmesi gerekiyorsa, bir uygulama geliştirici istihdam etmeniz gerekebilir.

5. Mobil uygulamanızı pazarlayın

Gazdecki’ye göre, ‘bunları inşa ederseniz, gelip gelecekleri’ gerçeğe yaklaşamıyor “sözleri geliyor. Uygulamalar başarılı olmak ve devam ettirmek için sürekli pazarlama çabaları gerektirir. Bizness Apps, küçük işletmelerin ve girişimcilerin mobil uygulamalarını yere indirmelerine yardımcı olmak için fiziksel pazarlama materyalleri için şablonlar da dahil olmak üzere pazarlama kaynakları sağlar.

Ayrıca, pazarlamanın sıklıkla gözden kaçırılmış bir yönü dahili eğitimdir. Gazdecki, “Çalışanlarınızın mobil uygulamanızı bilmesine izin vermezseniz, çalışanlarınızın bunları müşterileri ile nasıl kullanacaklarını bilmeyecekler, ayrıca siteleri indirmek için reklam vermelerine yardımcı olmaz” diyor.

Çalışanlarınızın yeni mobil uygulamanızdan heyecan duymalarını teşvik etmek, kelimenin müşterilere yayılmasını kolaylaştıracaktır. Çalışanlarınız müşterilere uygulamayı nasıl kullanacaklarını bildirmelerinden ve uygulamanın sunduğu avantajlardan sorumludur. Onlara eğitim verme zamanını yatırmak, bir uygulamanın başarısını artırmak için uzun bir yol kat edebilir. Personelinizin uygulamanız çevresinde toplanmasıyla ilgili ipuçları için Bizness Apps’ın personel eğitimi kılavuzunu inceleyin.

6. Mobil uygulamanızı korumaya yatırım yapın

Son olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi, şirketler bazen uygulamalarına düzenli olarak güncelleme yapmak zorunda kalacaklarını öğrenmekten şaşırırlar. Uygulama güncellemeleri aşağıdakiler nedeniyle gereklidir:

  • Değişen güvenlik gereksinimleri
  • İşletim sistemlerine güncellemeler
  • Gelişen kullanıcı tercihleri

Uygulamaları geliştiriciler tarafından desteklenen uygulamalarla, şirketlerin teknolojilerinin eskimesinden endişelenmeleri gerekmez. Bizness Apps, şirketin talebi üzerine gerekli tüm teknolojik güncellemeleri yönetir ve zaman içinde tüketici tercihleri ​​ve beklentileri değiştikçe yeni özellikler geliştirir.

Büyük resme odaklanın

Uygulama oluşturma heyecanına kapılmak kolay olsa da, mobil uygulamalar geliştirme süreci başlamadan önce planlamayı ve başlatıldıktan sonra dikkat etmeyi gerektirir. Bizness Apps, işletmelerin mobil uygulama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak araçlar sunarak çekici tasarımın gücünden ödün vermeden uygun fiyatlı bir çözüm sunar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: