LinkedIn Profilini Yükseltmenin 4 Yolu


Sosyal medya öz disiplinsiz verimlilik olabilse de dikkat etmeniz gereken tek kanal: LinkedIn. Kişisel ve şirket markanızı güçlendirmenize yardımcı olan bir ticari sosyal ağ . Profilinizi yükseltmek, yeteneklerinizi satmak ve marka bilinirliğini arttırmak için bu ipuçlarını kullanın.

1. Profilinizi Göz Kamaştırıcı Yapın

Mükemmel bir profil oluşturmak, basitçe bir profil yayınlamaktan ve en son özgeçmişinizi yeniden kurmaktan daha karmaşıktır. LinkedIn profiliniz profesyonel topluluğa karşı yüzünüzdür, bu nedenle kapsamlı, çekici ve eksiksiz olmasını sağlayın.

 • Mesleğinizi , sektörünüzü veya uzmanlığınızı ve konumunuzu tanımlayan ilginç bir başlık yazınız. Şirkete sahipseniz, farkındalık yaratmak için şirketin adını ekleyin. Eğer oda varsa, kendiniz veya sizi etkileyen bir deneyim gibi ilginç bir şeyler ekleyin.
 • İş deneyimi tanımlamalarınıza anahtar kelimeler ekleyin ve iş sorumluluklarınızı ve başarılarınızı tartışın. Her iş tanımı için “Medyaya Bağlantı” alanından yararlanın. Endüstri ödülünü kazandınız mı veya profesyonel bir yayın için bir makale yazdınız mı? Kopyalamayı bir PDF olarak kaydedin ve bu işe yükleyin. Bağlantıyı eklemek yalnızca daha kolay gözükebilir, ancak bağlantılar gelip gidiyor. Bu bağlamda, elmas gibi PDF’ler sonsuza kadar sürmektedir. LinkedIn diğer dosya türlerini de desteklemektedir .
 • Mümkün olduğunca fotoğraflardan ve grafiklerden yararlanın . Gözü yakalar ve profilinizi daha ilginç bir okuma haline getirirler. Bir slayt güverte, fotoğraf dizisi, hatta YouTube videosu oluşturun.
 • Herkese açık profiliniz için benzersiz bir URL kullanın . Özel URL’ler LinkedIn’de mevcuttur ve profilinizi arama motoru sonuçlarında daha belirgin hale getirirler. Bunlar ilk önce gelen ve ilk önce verilen servislerdir. Örneğin, “Mayfair Withersnickets” yalnızca adını kullanırken sorun yaşamaz, ancak “John Smith “‘in daha yaratıcı olması gerekir. Adınız önceden alınmışsa, “John-Smith-Astronaut” veya diğer benzersiz tanımlayıcı gibi mesleklerinizi eklemeyi düşünün.
 • Yaptığınız her iş için bir şirket sayfası oluşturun veya mevcut bir sayfaya bağlayın. Bu, genel LinkedIn ofis simgesi yerine her bir konumun yanında hoş bir şirket logosu sunar.

Profiliniz hakkında genel bir şey olmamalıdır. Bunu ilginç ve heyecan verici hale getirin.

2. Çevrimiçi ve Çevrimdışı Ağları İnceleyerek Bağlantı Alınması

Profiliniz tamamlandıktan ve cilalandıktan sonra, ağınızı inşa etmeye ve beslemeye odaklanmaya hazırsınız demektir. Bunu dikkatlice yapın: LinkedIn, bir şebekeyi gözle görünen 30.000 birinci dereceden bağlantılarla sınırlamasına rağmen, aynı anda çok fazla davetiye göndermek için cezalandırılmış olabilirsiniz. Kaç tane çok var? LinkedIn’in algoritması buna cevap verebilir, ancak şirketin davetiye limit açıklaması şu şekildedir:

Çok sayıda davet gönderdiyseniz, hesabınız daha fazla üye davet etmekle sınırlı olabilir. Bu genellikle davetiyelerin çoğunun reddedildiğinden veya davet ettiğiniz üyeler tarafından yok sayıldığından kaynaklanmaktadır.

Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir insanların bir listesini yapın ve bunları LinkedIn’e bağlamaya davet ederek başlayın. Başlamak için birkaç yöntem şunlardır:

 • LinkedIn’e e-posta adres defterinize erişim izni verin.
 • Bağlantılar için sosyal medya hesaplarınızı kaydırın.
 • Kartvizit yığını ve çevrimdışı adres defterinizi inceleyin (bir tane tutarsanız).
 • Çalışmalarınıza, dini kuruluşlarınıza ve kuruluş üyelik listelerine bakın.

Bir davet gönderdiğinizde mesajı kişiselleştirin. Faaliyetleriniz hakkında kısa ve kişisel bir güncelleme ekleyin ve kendileriyle ilgili bilgi isteyin. Alıcının, etkinlik sınırlamalarını önlemeye yardımcı olan özelleştirilmiş davetinizi kabul etme olasılığı daha yüksektir.

3. Teklif ve Teklif önerileri sorun

Ağınızdan gelen iyi tavsiyeler, diğer profesyonellerin çalışmalarınızı beğenmesini ve bu işe güvendiğini gösterir. Lutfen geri dönün ve bildiginiz insanların çalışmalarını tavsiye edin.

Tavsiyeler istemek mükemmel bir şekilde kabul edilebilir ve bir projeyi tamamladıktan hemen sonra en iyi zaman. Müşterileriniz ayrıntıları ve eserlerinizden ne kadar memnun olduklarını hatırlar. Çalışmalarınızı gözden geçirmek için hafifçe itin. Bu soruların cevaplandırılması, derlemede spesifikasyonlar sunmalarına yardımcı olabilir:

 • Neden beni tutmanızı önerirsiniz?
 • Ne zaman birlikte çalıştığımızı bekliyordunuz?
 • Beklentilerinizi nasıl karşıladım veya aştım?

4. Düzenli Güncellemelerle İçeriğinizin Tazeliğini Tutun

Bu düşündüğünden daha kolaydır. Çevrimiçi makaleleri düzenli olarak okudunuz, değil mi? Tampon veya Hootsuite gibi ücretsiz bir araç kullanarak ilginç ve uygun olanları paylaşın. Sık yapılan güncellemeler, LinkedIn’ı düzenli olarak ziyaret edenler için haber akışınızı taze ve kullanışlı kılar.

Yazmak için yetenekli biri varsa, kendi yazı ve yorumlarını bile yükleyebilirsiniz. Belki de son kolej mezunları için yeni bir veritabanı tekniği veya tavsiyeniz var. Posta gönderin ve ağınızı paylaşmaya davet edin. Ek paylaşım fırsatları arasında şirket başarıları, kişisel başarılar, şirket blog makaleleri ve benzeri güncellemeler bulunur.

Sosyal ve mesleki ağlar, eski “arka bahçe çitinin” çevrimiçi eşdeğeridir ve ağız kelimesi en iyi reklamcılıktır. LinkedIn profesyonel itibarınızı kaldıracak ve ağınızı büyütmek için müthiş bir fırsat sunuyor. Yararlanın.


Like it? Share with your friends!

2489

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: