Kurumsal Gelişim İş Rehberi


Google “kurumsal hediyeler” ve milyonlarca sonuç ortaya çıkıyor. Çok sayıda satıcı ve hediye için sayısız öğe var. Öyleyse, yetenekli bir şirketle olan ilişkinizden nasıl çıkman gerektiğini nerden biliyorsun? Bu cevap kolay veya anlaşılır olmayabilir, ancak kurumsal hediye deneyiminizin başarılı olmasını isterseniz bu bilgi çok önemlidir. Seçim işleminizi kolaylaştıran 12 ipucu:

1. Toplu indirimler.

Basitçe, ne kadar çok satın alırsanız, aldığınız indirimin büyük kısmı – yetenekli şirketin izniyle. Çok para harcayacaksanız, hacim indirimleri sunarak sizi bir müşteri olarak değerlendireceklerini bilmek istersiniz.

2. Promosyon eklemek yok.

Müşteriniz veya ortaklarınız sizden bir armağan açtığında hediye satış şirketinin ürünlerini tanıtan broşürler gördükleri öğelerden biri olmamalıdır. Verdiğiniz hediye hediye veren şirketle ilgili değil, iş ilişkiniz içinde olduğu insanlara teşekkür etmekle alakalıdır. Üzerinde şirket adı bulunan basit bir etiket, kurumsal bir hediye için yeterli promosyon.

3. Zamanlanmış varış tarihleri.

Öğenizin gerektiği zaman geldiğinden emin olun. Çürütülebilir bir gıda maddesi ise, insanlar bir hafta sonu değil ya da tatil günleri için ofis kapatıldığında insanlar gelmelidir.

4. Size kişisel hizmet, müşteri.

Sahibi veya temsilci olmasına bakılmaksızın hediye aldığınız işyerinde biriyle konuşabilirsiniz. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, onlar sizi zamanla tanımalı ve size göre deneyim uydurmalıdır. Onların bir nedenden dolayı hediye ediyorsun ve aldığın hizmetten dolayı iş arkadaşlarınıza onlardan bir hediye alması için gurur duymalısın.

5. Alıcıya müşteri hizmeti.

Satıcının, müşteri hizmetlerinden iyi bir sicile sahip olması gerekir. İncelemeler için web üzerinde hızlı bir arama yapmak, genellikle, müşteri hizmetleri ile ilgili sorunlar olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Alıcılarınızın, hediye sağlayıcınıza bir sorunla çağrıldıklarında onlara yaptığınız kadar muamele görmelerini de istersiniz.

6. Kişisel not kartları.

Eğer yetenek veren şirket sizin için hediye gönderiyorsa ve bir el yazısı notu ekleyemezseniz, yetenek veren şirket sizin için nota bakmayı teklif etmelidir. Kurumsal hediyelerinizin dikkatsiz ve kişiliksiz olarak çıkması kolay olabilir, ancak kişisel bir not düşünceyi ve düşünceyi gösterir.

7. Hediye listesi yönetimi.

Rahatınız için, hediye listenizi saklamaya ve yönetmeye yarayan bir yere sahip olmak, aynı satıcı yılda bir kez hediye verirken size zaman kazandıracaktır. Ayrıca, yönetim sistemi korunursa, gizlilik sağlanır. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, listenizi bölümlere ayırma, adresleri doğrulama, kopyaları temizleme ve son dakika eklemelerine izin verme becerisi gibi veritabanının karmaşıklığıdır.

8. Sözleşme fiyatlaması.

Sözleşme fiyatlaması, teklif ettiğiniz fiyatın ödediğiniz fiyat olmasını sağlar. Sonunda çözülen gizli ücret yok, bu nedenle daha fazla ödeme yapmaya son veriyorsunuz. Bu sizi ve cüzdanınızı uzun vadede korur.

9. Numuneler.

Bir gıda maddesi gönderiyorsanız, onu kurumsal kayıtlarınıza göndermeden önce tadabilirsiniz. Hediye ilişkiye ne kadar değer verdiğinizi yansıtmalıdır. Ve eğer gıda maddesi olabildiğince yüksek kalitede değilse (bayat, kırık, sunum kötü, tadı kötüye gidiyor), bu da kötü bir şekilde şirketinize yansıyacaktır.

10. Şirket geçmişi.

Bir gıda maddesi gönderirken, özellikle, şirket hakkında sattıklarından daha fazla şey bilmek çok önemlidir. Herhangi bir satınalma emri vermeden önce araştırma yapmak, yolda bir baş ağrısı yaşatabilir. Sigortalı olsalar, sigortalılarsa geçmişi, yiyecek sorunları olup olmadıklarını ve ürünlerin kusursuz durumda olmasını sağlamak için ne gibi işlemler yaptıklarını, özellikle hediyelerin bozulması durumunda ne yaptığını öğrenin.

11. İzleme ve raporlama.

Şirket onlardan sipariş ettiğiniz ürünlerin teslimatını takip etmeli ve müşterilerinize hediye aldığını bildiğiniz için şeffaf raporlar sunmalıdır. Maddeleri kendileri takip etmezlerse, size izleme bilgilerini sağlamalıdırlar.

12. Garanti.

Ve son olarak, satıcının onlardan aldığınız hediyeleri garanti edip etmeyeceğini öğrenin. Kaçırılan teslimatlar, bozulmuş ürünler veya hasarlı ürünler için bir geri ödeme işlemi var mı? Bir şirketin ne kadar iyi olursa olsun, hatalar olabilir ve bir firmanın bunları nasıl düzeltirse, bunun gerçekleşmeden önce bilmek önemlidir.

Bu ipuçlarının 12’sinin baktığınız her hediye satıcısı tarafından sağlanması olası değildir. Ancak zihinleri göz önünde bulundurun ve satıcıların bu kutuların çoğundan daha fazla kontrol etmesini sağlayın, sizin ve şirketinizin en iyi hediye satıcısı seçmek iyi bir başlangıçtır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: