İçerik Pazarlama Eğilimleri


Doğru içerik pazarlama eğilimlerini takip ederek içerik yatırımlarınızın işletmeniz için yeterli getiri sağladığından emin olun.

İçerik pazarlamacılığında , günlük olarak yayınlanan çok fazla içeriğin bulunduğu bir noktaya ulaştık ve pazarlamacılar tarafından pazarlamacının beğenisini kazanacak kadar az bir kısmını bile tüketemedik. İçerik yorgunluğu belirledi ve işletmeler için içerik pazarlamacılığının önemini anlayan, karmaşayı ortadan kaldıramayan çok büyük bir sorun yaratıyor.

Yeterli kaliteli içerik oluşturup doğru kitlelerin işiniz için iğneyi hareket ettirmesini nasıl sağlıyorsunuz? Eğilimin ötesinde kalmak ve marka bilinirliğini, satışlarını ve sadakatini artırmak için içerik pazarlamasından başarıyla yararlanabilecek işletmelerden biri olmak için takip etmeniz gereken içerik pazarlama eğilimlerini anlamanız gerekir.

Aşağıda, içerik yatırımlarınızın işletmeniz için uzun vadede yeterli getiri sağladığından emin olmak için önümüzdeki yıl takip etmeniz gereken en önemli içerik olduğuna inandığım 12 içerik pazarlama eğilimi bulunmaktadır.

1. Makine öğrenmeyi benimseyin

Makine öğrenimi yapay zekanın bir alt kümesidir. Girilen veri ve bilgilerden bilgi kazanmak için bilgisayar algoritmalarının kullanılmasını gerektirir. Daha fazla veri ve bilgi toplandığında, makineler desenler ve eğilimler gibi çeşitli faktörlere dayalı farklı çıktılar öğrenir ve üretir.

Zamanla, makine daha fazla veri toplar ve sonuç olarak çıktıları daha doğru, alakalı ve kişisel hale gelir. Makine öğrenmenin en iyi örneklerinden biri Google gibi bir arama motoru algoritmasıdır . Daha fazla kişi Google kullanarak arama yaparken, arama algoritması en iyi sonucu vermede daha iyi ve daha iyi olur.

İçerik pazarlaması için, yayıncıların belirli hedef kitlelere en uygun içeriği oluşturmalarına yardımcı olan araçlar geliştirilmektedir. Bir işletme mükemmel bir içerik yayınlayıp doğru kitleye doğru zamanda erişebildiğinde, dönüşüm doğal olarak artar.

2. Otomasyonu kaldıraç edin

Meraklı iş sahipleri, içerik yaratma, yayınlama ve tanıtma ile ilgili görevler de dâhil olmak üzere akla gelebilecek her görevi otomatikleştirmenin yollarını aradığı otomasyon çağında yaşıyoruz. Bu eğilim durmaz, bu yüzden gemide olmayı ve içerik pazarlama sürecinin bir bölümünü mümkün olan en kısa sürede otomatikleştirmeye başlamanın en iyisi.

Otomasyonla bunalmış hissetme. Bunun yerine, içerik pazarlama iş akışlarınızda küçük değişiklikler yaparak başlayın. Örneğin, öncü kuşak, e-posta pazarlama ve sosyal medya pazarlama girişimlerinizin özelliklerini otomatikleştirerek başlayın.

3. Ortak oluşturulan içeriği yayınlayın

İçerik üretme ve bunları yapmak için başkasıyla ortaklaştıracak şekilde tanıtma yeteneğinize neden güveniyoruz? Erişiminizi genişletmeye yardımcı olabilecek başka bir kişi veya iş ortaklığıyla içerik yayınlamak, herhangi bir girişimcinin faydalanabileceği bir eğilimdir.

Hedef kitlenizin gözleri ve kulakları olan diğer şirketlere ulaşın ve yararlı içeriği yaratmak ve tanıtmak için sizinle ortaklık kurmak isteyip istemediklerini sorun. İş yükünü paylaşıp ikiniz için de avantajları ikiye katlayacaksınız.

4. Verileri takip edin, ancak insanları ve ihtiyaçları hedefleyin

Veri kritiktir, ancak verilerin sizi hedef kitlenizin istediği ve ihtiyaçlarından rahatsız etmesine izin vermeyin. Unutmayın, satın alma kararlarının büyük bir çoğunluğu duyguların en azından kısmen etkilenmektedir. Veriler duyguları doğru bir şekilde izleyemez; bu nedenle içeriğinizin duyguları insanların istediği ve ihtiyaçlarına göre uyarması veya resmin büyük bir parçasını kaçırmanız önemlidir .

5. Takvim odaklı değil, uyarlanabilir ol

Esneklik, içerik pazarlamasında gittikçe önem kazanmaktadır. Pazar kazananları, içeriğini, piyasa değişiklikleri ve tüketici taleplerini karşılamak üzere çabucak adapte edebilecek. Aslında pazar liderleri, pazardaki değişikliklerden ve tüketici taleplerinden önce kalmak için makine öğrenimini ve otomasyonunu kaldıracak. Evet, bir içerik takvimi oluşturmalısınız, ancak ortaya çıktıkça fırsatları uyarlayıp kullanamayacağınız (veya tehditleri engelleyecek) o kadar katı hale getirmeyin.

6. Uzun vadede yatırım yapın

İçerik pazarlaması uzun vadeli bir stratejidir. Anında sonuç almak için bunu kısa vadeli taktiklerle destekleyebilirsiniz, ancak bir markayı ve işletmeyi büyütmenin gücü, şirketiniz için uzun vadeli, sürdürülebilir ve organik bir büyüme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Bu, kaliteli içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamak için bir taahhütte bulunmanız gerektiğini ifade eder. Pes etme. Kalıcılık, içerik pazarlaması konusunda kazanır.

7. Oynamak için ödeme yapın

Başarılı içerik pazarlaması, çoğu zaman Facebook reklamcılığının yanı sıra medya ve nüfuz alanını genişletmeyi gerektirir. En iyi içeriğinizin tanıtımını yapmak için ödemeye hazır olun. Bu, reklamcılara olduğu kadar, medyanın etkili etkenlerine ve üyelerine ulaşmak için araçlara ve insan gücüne yatırım yapmanız gerekeceği anlamına gelir.

8. Dinamik içerik oluşturma

Dinamik içerik , bir kez oluşturduğunuz içeriklerdir, ancak onu gören kitleye göre değişen değişken öğeler içerir. Örneğin, kitlenizin bir bölümüne% 10 indirim teklifi ve başka bir segmente% 20 indirim getiren bir e-posta pazarlama promosyonu çalıştırabilirsiniz.

Dinamik içeriği yayınladığınızda, resimler, metin ve teklifler o içeriği tüketen kişiye göre değişebilir ancak yalnızca bir kez içerik oluşturmanız gerektiği için zamandan ve paradan tasarruf edersiniz. Dinamik içerik kurumsal pazarlama bölümlerinin çoğunda yaygınlaştı ve yeterince kolaydır ve küçük işletmelerin de kullanması için yeterince ekonomiktir.

9. Eski içeriği güncelleyin ve yenileyin

Tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalmazsınız. Birçok şirket ve çevrimiçi yayıncı, eski içeriği güncellemek ve canlandırmak için büyük başarı elde ediyor. Eski içeriğin güncellenmesi, o içerik için arama motoru sıralamalarını olumlu bir şekilde etkilemekle kalmaz aynı zamanda daha fazla insanın görmesini sağlar.

Eski bir içeriği yeni bir parça oluşturmaktan daha kısa sürede güncellemek için eski içeriklerinizi gözden geçirin ve basit bir yenileyerek canlandıracak harika parçaları arayın.

10. İçeriği alıcı yolculuğuna hizalayın

İçerik oluşturmadan önce kitlenizin alıcı yolculuğunda olduğunu düşünmeniz önemlidir, çünkü bir şey satın almak istediklerini düşünmeye yeni başlamış olan kullanıcılar, satın almak üzerelerindeki kişilere göre tamamen farklı bir içeriği görmelidirler. Bu, özellikle, yüksek-bilet öğeleri gibi uzun satın alma karar süreçlerine sahip ürünler ve hizmetler için geçerlidir.

Bu nedenle, kitlenizin alıcı yolculuğunda nerede olduğunu belirleyin ve mümkün olan en alakalı ve hedeflenmiş içeriği oluşturmak için bu adımları pazarlama dönüşüm hunisindekikonumlarıyla aynı hizaya getirin . İçeriğinizin ve alıcının yolculuğunun hizalandığından emin olmak için zaman harcadığınızda sonuçlarınız gelişecektir.

11. İçeriğinizin gelecek vaat ettirilmesi

Her şirket biraz zamana duyarlı içerik yayınlayacak, ancak içeriğinin çoğunun daima yeşil olması gerekiyor, yani zaman testinde ayakta kalabiliyor. Bunu yapmak için, içeriğinizin açık, kapsamlı ve olgusal olduğundan emin olun. Kendinize şu soruyu sorun: “Birisi bu içeriği bir yıldan beri görürse hala mantıklı olacak mı, beş yıl içinde ne olacak?”

Bir içeriğin geleceğini garanti edemiyorsanız endişelenmeyin. Bu parça bir güncelleme ve ileride yenileme için mükemmel bir aday olabilir (yukarıya bakın).

12. Daha derine git

Temel bilgi sağlayan içerik bugün her yerde. İçerik pazarlamanızın başarılı olmasını ve işiniz için çalışmasını istiyorsanız, herkesten daha derine inmeniz gerekir. Birisinin temel adımları öğrenmesinden veya tamamlamasından sonraki adımın ne olduğunu düşünün. Belirli olun ve kitleye başka herhangi bir yerde bulabildikleri kadarını verin.

Sonraki adımlarınız

Pazarlama planınızı bu 12 içerik pazarlama eğilimine odaklayarak, hedef kitlenize en iyi içeriği sunmak açısından rekabetinizin önünde olacaksınız. Sonra, bu içeriği olabildiğince tanıtın, sonuçlarınızı takip edin ve iyileştirme yapabileceğiniz yerleri belirleyin. Yukarıda öğrendiğiniz gibi, içerik pazarlama yatırımlarınızın gerçekten işiniz için çalışmasını istiyorsanız uyum sağlamanız gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: