Henry Ford ve Başarısının Sırrı !


Ford markasının ardında inanılmaz detaylar yatıyor. Henry Ford’un başarısının arkasında, otomotiv endüstrisinin bir numaralı ismi …

Henry Ford’un otomotiv endüstrisinde başarılı olduğunu düşünüyorsunuz? Henry Ford’un ve Ford Motor Company’nin bu başarı sırlarını öğrenmek için hazırladığı bazı hikayelerden bazılarına göz atalım …

Reddedilen Kredi

Henry Ford’un banka kredisi başvurusu reddedildiğini biliyor muydunuz? Ford, 1903’te yaptığı krediyi alamadı. Banka yöneticisi, Ford’un kredi talebinin nedenini olumlu bir şekilde değerlendirmedi ve red kararı yazdırdı. Henry Ford merak etti ve “Böyle bir projeye nasıl son verebilirsin?” Dedi. Banka müdürü ayrıca, “Otomobiller geçici bir moda olabilir, bu tür işlerle uğraşacak zamanım yok” dedi. Kendisi çok bilinçlidir.

Ford’un inancı tamam. “Bir gün, yollarda at arabaları olmayacak, tüm nakliye otomobiller tarafından sağlanacak!” Öyleydi.

Herkes İçin Otomobiller!

Ford fabrikası ilk kez 1903 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Sadece Türkiye’de değil dünyanın değil, otomobil pazarında hakim olan Ford markası günümüzde sürekli gelişmekte ve gelmektedir. Ürettiği modeller tükendiğinde, arz talep dengesini o kadar iyi analiz etti ki, 10 yıllık deneyimden sonra “herkes için araba” sloganıyla yeni bir model üzerinde çalıştı.

Henry Ford, ürettiği ilk modellerden biri olan Model T ile büyük başarı elde etti. Bu model hem ekonomik hem de kalitedir. Amerikan orta sınıfı arasında hızla popüler oldu ve inanılmaz satış rakamlarına ulaştı. Model T, dünyanın en çok satan otomobilleri arasında 3 sırada yer almayı başardı. Henry Ford bile “tüm nakliye otomobiller tarafından sağlanacak” iddia etti.

Neden Popüler Oldu?

Yolcu, ticari ve spor araçlarında üretilen tüm modellerin popüler Ford markası neydi? Bunun arkasında kuşkusuz yüz yıllık bir tecrübe, gücünü işçilerinden alan bir üretim duygusu ve Henry Ford’dan miras arabalar için bir tutku var.

İşçi Odaklı Anlayış

Henry Ford, çalışanlarını değerlendirecek ve mutlu etmek onun yaptığı işe büyük katkıda bulunacağına inanarak 9 saatlik zamanını 8 saate indirerek çalışanlarını yetiştirdi. Bir çok üreticinin anlayamadığı bu hareket, bir yıl içinde üretim ve kar miktarını önemli ölçüde artırmıştır. Ford markasının bu yeni işçi-odaklı anlayışı “Fordizm” olarak adlandırıldı ve üretim bandının uygulama sürecine dahil edildi.

“Hayat Yürüyüş’tür …”

Ford, bu başarı elde edilinceye kadar beş tam zamanlı olarak iflas etti ve her şey silinmeye başladı. Vizyonunu tüm engellerle sınırlamadı. Ford hayatın bir yürüyüş olduğunu gördü ve “Yaşam anladığım duruş değil, sürekli bir yürüyüş” diyor, “Şimdi yoruldum” diyor ve çekildiğinde koltuğunda kalamaz. “dedi.

83 yaşındayken beyin yıkama ömrünü kaybeden Ford; kişisel haklar, insan kaynakları, seri üretim, satış-arz-talep optimizasyonu. Henry Ford ölümünden sonra herkesin sırlarını merak ediyordu. Ford bugün girişimcilik isteyenlerin kafasına girmesi gerektiğini söyledi: “Öğrenmeyi bırakan kişi ya yirmili yaşlarındadır ya da seksen yaşındadır, yaşlıdır. Öğrenmeye devam eden kişi gençtir. En büyük şey Hayatta zihnini genç tutuyor. ”

Henry Ford’un Başarı Sırları

• Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız. Yapamazsınız. Yapabileceğinize de inansanız, haklı çıkarsınız.
• Ufak parçalarına ayırabildiğiniz takdirde, en güç meseleyi bile kolaylıkla çözebilirsiniz.
• Kendinize kusur değil, çare bulmalısınız.
• Bir insanın yapabileceği en büyük keşif, yapmaktan korktuğu şeyi yapabildiğini görmektir.
• Düşünmek zor bir iştir, muhtemelen bu nedenle çok az kişi düşünür.
• Bir araya gelmek bir başlangıç, beraberliği sürdürmek bir ilerlemedir. Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.
• Zorluklar, zamanında yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.


Like it? Share with your friends!

2489

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: