Girişimcilik Klavuzu


Girişimciliğe başlamak, özellikle de ilk defa kendi başınıza çarparsanız, engebeli bir yolculuk olabilir.

Girişimciliğin gerçekten sizin için doğru olup olmadığını belirlemekten, güçlü tutkularınızı ortaya çıkarmaktan, beceri setleriniz için doğru iş türünü bulmaktan ve kitleniz için anlamlı sorunları çözmeye nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmekten ötürü öğrenmeniz gereken çok şey var.

Bununla birlikte, günün sonunda, yalnızca başlamaktan ziyade öğrenmenin daha iyi bir yolu yok.

Girişimcilik: Senin için olup olmadığını nasıl belirleyebilirim?

Girişimciliğin sizin için doğru olup olmadığını belirlemeye başlamak için kendinize şu soruları sorun:

 • Risk toleransınız nedir?
 • Sabit bir maaş kontrolünü veya risk karşılığında potansiyel olarak sınırsız kazanç tercih ediyor musunuz?
 • Her geçen gün çok farklı sorumluluk alarak iyi misiniz?
 • Zaten bir iş fikriniz varsa, gerçekten bu konuda tutkulu mısınız?
 • Hayatınızda diğer paydaşların desteğini alıyor musunuz?
 • İyi bir karar verici misin?

Kendi işinizi başlatmanızla birlikte gelen riskleri, ödülleri ve sorumlulukları almakta kendinizi güvende hissederseniz, devam etmeyelim. İkinci düşünceleriniz varsa, bu tamamdır – arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşün, geribildirimlerini toplayın ve doğru zaman değilse, iş tutkularınızı duraklatma düşünün.

Tutkularınızı Nasıl Keşfedilir ve Onları Karlara Dönüştürün

Girişimcilik dünyasında başarı şansını arzu ederseniz, işinize girme nedenlerinizin saf olmanız gerekir.

Elbette, kâr elde etmek ve sonunda günlük işinizden daha fazla kazanç elde etmek kendi işini başlatmak için büyük bir neden oluşturur , ancak tanımladığınız bir piyasa fırsatını kullanmak çok uzun süre dayanmaz.

Gerçekten tutkuyla bağlı olmadığınız bir iş fırsatı bulduğunuzda, ilk (kaçınılmaz) başarısızlıkların yüzünden vazgeçilecek günaha giderek çekici bir seçenek haline gelecektir. By bir problem çözme sen, iş yardımcı-verilecek kişilerin yol kat hiçbir engel geçmiş itmek için çok daha muhtemel hale başarısı ile hedeflerinize Hizaladığınız yakından ilgileniyorlar.

Daha da önemlisi, kendinizi girişimcilikte uzun vadeli başarı için hazırlarsınız.

Tutkularınızı Nasıl Keşfedilir?

Çoğu insanda olduğu gibi, güçlü tutkularınızın ne olduğunu veya hangilerininkalıcı bir iş yaratma potansiyeline sahip olduğundan tam olarak emin değilseniz , kendinize şu soruları sorarak başlayın:

 • En sevdiğiniz hobileriniz neler?
 • Günün en güzel yanı ne?
 • Ne yapmaktan hoşlanıyorsun
 • Bir yazı yazmak için hangi konulardan zevk alırsınız?
 • Arkadaşlarınızdan ve ailenizden bahsetmekten hoşunuza ne dersiniz?
 • En güçlü yetenekleriniz neler?
 • Uzman olduğunuz herhangi bir konu var mı?

Serbest zamanınızı 9-5’inizin dışına nasıl geçirmeyi seçtiğinizi dikkatli bir şekilde inceleyerek, gerçek ilgi duyduğunuz farklı konularda bir bakış açısı kazanacaksınız. Biz olduğumuz şeyleri yapmaya aşık olma eğilimindeyiz. yani en-a do iyi kişisel SWOT analizi bir girişimci olarak senin en büyük güçlü ve en güçlü becerileri belirlemek için.

Sonra, ilgi alanlarınızın herhangi biriyle mevcut güçlü yönleriniz arasında çakışma olup olmadığı konusunda eleştirel düşünmeniz gerekecek.

Tutkularınızı kazanç haline getirmeye başlamak için en iyi yol yalan olacak.

Örneğin, rekabetçi veya egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız ve arkadaşlarınız sık sık, ne tür koşu ayakkabıları satın alacakları, şehirdeki en iyi koşu parkurlarını nerede bulacakları veya yaklaşmakta olan yarışlara ilişkin sorularla size gelirler Kaydolmanız, topluluğunuzun zaten sizi çalıştırma yetkisi olarak gördüğünün bir kanıtı.

Girişimcilik yolundaki bir sonraki adım, bir iş modelini ve en güçlü ilgi alanınız dahilinde çözmek istediğiniz belirli problemi resmileştirmektir.

Hangi İş Tipi Fikri Size En İyi Karar Verme

Size en uygun iş türünün hangisinden emin değilseniz,  düzinelerce sektörde geniş kapsamlı, küçük işletme fikirleri listesine bakın ve bir şeylerin size ilham kaynağı verip vermediğini öğrenerek başlayın  .

Günlük işinizi yaparken bir işyeri oluşturmak istediğiniz genel konu alanına sahip olduğunuzda, bu popüler işletmelerin hangilerinin mevcut becerileriniz, güçlü yönleriniz ve yaşam tarzı hedefleriniz için en iyi olacağını değerlendirin.

1. Hizmetler

Web geliştirme, grafik tasarım, yazı yazma, içerik pazarlama veya benzeri gibi yüksek talep gören bir dizi beceriniz varsa, kendi başına freelancer, danışman ya da bir ajans olarak seçmeyi seçmenin en iyi yolu şudur: İlgi alanlarınıza hizmet tabanlı bir iş kurun. Eski meslektaşlarınıza dokunarak, tanıdıklarınıza yetişerek, eski sınıf arkadaşlarıyla tekrar bağlantı kurarak ve hizmetlerinizi kullanabilecek herhangi birinin bilincinde olup olmadıklarını sormak yoluyla, ilk ödeme yapan müşterilerinize ulaşabilmek için mevcut profesyonel ağınızı kullanın. İlk projelerinizi çivi edin, en iyi eserinizi vurgulamak için bir portföy oluşturun ve daha önce soğuk yoldan yardım almaya başlamadan önce tavsiyelerle büyümelisin.

2. Fiziksel Ürünler

Bir kitap yazarken, isterse harika bir iPhone aksesuarının ya da başka bir şeyin imalatını yaparsanız yapın, hayata geçirmek istediğiniz bir fiziksel ürün hakkında bir fikriniz varsa, günün sonunda fiziksel ürünler kapıdan gönderilmelidir. kapıya. Ürününüzü oluşturduktan sonra , ürünlerinizi çevrimiçi bir kitleye pazarlayabilmeniz için, bir e-Ticaret web sitesine sahip olmak zorunluluk olacaktır.

Satmak istediğiniz kitleye ulaşan diğer firmalarla ortak olun, müşterek promosyonlar, dağıtım anlaşmaları ve pazarlama ortaklıkları kurarak büyümeye devam edin.

3. Dijital Ürünler

E-Kitapları yazıp satmaktan çevrimiçi kursları öğretmeye, grafik tasarım şablonları hazırlamaktan, bir çevrimiçi dergiyi çalıştırmaktan, çevrimiçi atölye çalışmaları yapmaktan, eğitim seminerlerinden ve daha pek çok şeyden dijital ürün bazlı bir iş birçok nedenden ötürü cazip olabilir. Ürününüzü oluşturduktan sonra, yıllardır pazarda yaşayabilir; doğru nişi bulursanız ve  kitlenize ulaşmanın en iyi pazarlama stratejilerini bulursanız, daha fazla satış tahakkuk ederek büyük güncellemelere gerek kalmadan alt satırlarınızı yükseltebilirsiniz .

4. Bloglama

Blogunuzu başlatmayı ve ilgi alanınızdaki yetkinizi kurmayı seçmek, hemen birincil iş modeliniz olmasa bile, girişimci olarak geleceğinize yapılacak en iyi yatırımlardan biri olabilir. Tutkulu olduğunuz konular hakkında yazarak başlayın, topluluğunuzda aynı çıkarlara sahip olan ve oradan yayılmış başkalarıyla paylaşmaya başlayın. Blogunuza gelen trafikten nasıl para kazanacağınıza karar verin, tanıtım taktiklerinizi arayın ve sitenize her ziyaretçinizle gelirinizi artırmak için hızlı bir yol izlemelisiniz – özellikle yeni ürünlere dijital ürünler sunmaya başlarsan seyirci.

5. Podcasting

Podcasting,  bölüm başına binlerce dinleyicinizi oluşturduktan sonra para kazanmanın mükemmel bir yoludur . İlgi alanınızda bulduğunuz farklı sorunlar ve zorluklar hakkında konuşan birkaç bölüm kaydetmeye başlayın, alanınızdaki diğer uzmanlarla bazı röportajlar alın ve ilgisini paylaşan tanıdığınız diğer insanlara ilk birkaç bölümü tanıtmaya başlayın. Ardından, sponsorlara yaklaşmaya ve podcast’inizde reklam alanı satmaya başlamanıza hazır olursunuz.

Sonra Neler Geliyor?

Girişimciliğin dünyasına dalmak her gün bir sürü işlem yapmayı gerektirir. Oraya çıkın ve çıkarlarınızı ve zorluklarınızı paylaşan insanlarla bağlantı kurmaya başlayın.

Ardından, sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğrenin, aynı mücadelelerle daha geniş bir kitleye en iyi nasıl ulaşacağınızı belirleyin ve büyüdükçe giderek daha fazla insana yardım etmek için yaymaya başlayın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: