Garajlarda Başlanan Milyar Dolarlık Şirketler


Dünyanın en başarılı şirketlerini düşündüğümüz zaman, başlangıçta  büyük büro ve çalışanları olan bu vizyonumuz var gibi görünüyor.

Aslında, pek çok işletme kurucunun yatak odasında veya ev garajında ​​çalışmaya başlar. Bu delirmiş gibi görünmüyor, ancak düşünmeye ilham veriyor mu?

Dünyanın en başarılı ve en değerli şirketlerinden bazılarının bir garajda çalışmaya başlaması. Çok küçük ve önemsiz olan bir oda, çoğumuz benzer bir şeye erişebiliyoruz.

Garajlarda 12 Milyar Dolarlık Şirketler Başladı

Garajda başlayan 12 milyar dolarlık şirket bilmek ister misiniz? Bu makale, ‘az kaynak ve fonlar’ ile ne kadar başarının başarılabileceğini göstermektedir. Onlar bir rüya, dahi bir fikir ve işe koymak için isteklilik dışında hiçbir şeyle başlamadılar.

Aşağıdaki listeye göz atın ve tahmin ettiğiniz kişilerin kaçının olduğunu görün!

Microsoft

Bill Gates ve Paul Allen, 1975’te Microsoft’u yeniden kurdu; küçük bir garaj içinde çalışma alanı olarak ve onlara yardımcı olacak çok az kaynak. İlk kurdukları işletim sistemi, yaklaşık 80.000 USD’lik bir lisans alabiliyorlardı.

Daha sonra birkaç yıl sonra Windows doğduğunda daha gelişmiş yazılım projelerine girmeye devam ettiler.

Microsoft her zaman yeni, heyecan verici ürünleri geliştirir ve ortaya çıkarır. Bill Gates’in net değerinin şu anda neredeyse 90 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve halen dünyanın en zengin insanı.

Dell

Google

Larry Page ve Sergey Brin 1998’de Google’ı, Kaliforniya’daki Susan Wojcicki tarafından kendilerine bırakılan bir garajda  yarattı .

Google yaratmak için beş ay sürdükten sonra, zamanlarının çoğunu almaya başladıklarını ve aslında şirketi Excite’a 1 milyon dolar karşılığında satmaya çalıştıklarını söylediler.

Google’ın değeri yaklaşık 350 milyar dolar. Bu kesinlikle inanılmaz.

2017 yılı itibarıyla Larry Page ve Sergey Brin, dünyadaki en zengin iki insandır ve net değeri 30 milyar doların üzerindedir.

Amazon

Amazon.com, Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kuruldu ve aslında sadece küçük bir çevrimiçi kitap stüdyosu idi. Amazon’u kurduğu zamanda, evinin garajında ​​Bellevue, Washington’da faaliyet gösteriyordu.

Aslında bir yıl sonrasına kadar ilk kitabını satabilmişti. Ancak iş büyümeye başladıktan kısa süre sonra şimdi dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi haline geldi.

Apple

Apple bilgisayarları 1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 50 adet Wozniak Apple I satışı yaparak yerel perakendecilere başladı. İşler, bilgisayarların tüm parçalarını emretti ve 50’yi küçük ekibinin yardımıyla sadece 30 gün içinde inşa ettiler.

Yavaş yavaş teknolojilerini artırdılar ve yeni sistemler sundular ve Apple şimdi dünyanın en büyük ve en değerli teknoloji şirketi oldu.

Steve Jobs artık bizimle değil, aynı zamanda dünyayı dönüştürmeye yardım ediyor ve mirası Apple’ın başarısıyla yaşıyor.

Hewlett Packard

HP, başlangıçta Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından 1939’da kurulan ‘Silikon Vadisi’ adlı küçük bir teknoloji kulübü olarak başladı.

İlk başta sadece yatırım yapmak için 538 dolar vardı, bu değer bugünkü değerden daha fazla ve daha geniş bir yelpazede ürün satarak başladı.

Hewlett Packard daha sonra teknoloji pazarında uzmanlaşmaya başladı ve bugünkü başarıya ulaşabildi; iş dünyasındaki en büyük bilgisayar şirketlerinden biridir.

 Yankee Mumları

Michael Kittredge, garajında ​​kendi mumlarını yaratmaya başladığında sadece 16 yaşındaydı. Mumları başlangıçta Anne Günü’nde annesi için boya kalemlerini eriterek yaptığı hediye anlamına geliyordu.

Bununla birlikte, komşuları onunla ilgilenmeye başladı ve onları satmaya başladığında, sınıf arkadaşlarından ikisi ona yardım etmek için katıldı.

 Şirket 1969’da kuruldu ve çok hızlı büyüdü ve 1999’da Michael satmaya karar verdi. Yankee Candles, orada en büyük ve en popüler mum üreticilerinden biridir.

Disney

Farkına varamayacağınız başka bir şirket aslında bir garaj olan Disney’de kuruldu. Walt Disney , kardeşi Roy ve amcası Robert, Alice’in Harikalar Diyarı komedilerini Robert’ın garajında ​​1923’te filme çekmeye başladı.

O zamandan bu yana ne kadar ilerlediklerini inanılmaz buluyorum; Artık dünya çapında en çok hasılat yapan medya kuruluşu konumunda.

Harley Davidson

Hiç Harley mi istemiştin? 1901’de William S. Harley, bisiklete küçük bir motorla güç vermeyi planladı. Arthur Davidson, Williams’ın bir arkadaşı, onunla birlikte, bu motosikletleri Milwaukee, Wisconsin’de küçük bir ahşap kulübede inşa etmek için çalıştı.

Harley Davidson resmi olarak 1903’te kuruldu ve şimdi her motosiklet meraklısı kendi Harley’i istiyor.

Maglite

1950’de Anthony Maglica sadece 125 $ tasarruf ile bir torna tezgahında çalışmaya başladı. 1974’te Mag Instrument olarak anonim şirketi Anthony’nin el fenerleri için gerekli olan bileşenleri kendisinin üreticisine teslim etmesi için dahil etti.

Her ne kadar yalnızca birkaç yıl geçmesine rağmen, müşterilerinin bileşenlerini kullanarak yarattığı el fenerlerini daha dayanıklı flaş yapabileceğini düşündü.

Böylece onları yaratmak için kendi başına çıktı ve 1976 yılında MagLite markasıyla el feneri satmaya başladı. Şu anda el feneri piyasasında hakim olan ana markadır.

Lotus

1948’de Anthony Colin Bruce Chapman tarafından kurulan Lotus Cars, aslında ilk lotus otomobilini Londra’nın Hornsey kentindeki “The Railway Hotel” in yanında istikrarlı bir yapıda inşa etmeye başladı.

Chapman, Lotus otomobillerini kurmaya başladığında sadece 20 yaşındaydı ve artık inanılmaz popüler spor otomobilleri ve rekabetçi otomobiller.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: