Etkili Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur.


Çoğu küçük işletme sahipleri, şirketinizin başarısı için özetleyen bir iş planının önemini bilir. Bu planın önemli bir unsuru pazarlama stratejinizdir.

Bu strateji daha büyük iş planına gömüldüğünden, birçok küçük işletme sahibi, müşteri tabanını ve onlara nasıl ulaşacağını bildiklerini varsayarak pazarlamaya zaman, araştırma ve ilgi hak etmeyebilir. Ancak, pazarlama stratejinizi belirlemeye yönelik derinlemesine ve ayrıntılı bir yaklaşım, fırsatları yeni bir kitleye veya potansiyel ürün grubuna, fiyat uyumsuzluklarına, rekabet reaksiyonuna ve potansiyel erişime göre gösterebilir.

En temelinde, bir pazarlama planı, müşterilerinizin kim olduklarını, nereden bilgi aldığını ve onlara nasıl ulaşacağınızı belirtir. Georgetown Üniversitesi’nde McDonough İş Okulu’nda pazarlama profesörü olan Robert J. Thomas, bir pazarlama planının geliştirilmesinin dört özel görevi tamamlamanız gerektiğini söyledi:

1. Potansiyel bir müşterinin işinizi neden kullanacağına dair çok net ve odaklanmış bir fikir geliştirin.  Daha spesifik olarak, ürününüzün veya hizmetinizin karşılayacağı temel gereksinimi belirleyin. Müşterilerinizin gün içinde daha kolay geçmesine yardımcı olmak mı? İşlerini daha verimli yapın mı? Arkadaşlarınızın saygı ve beğenisini kazanmak mı istiyorsunuz? Teklifiniz, müşteri sorunlarını çözmek veya müşterinin ihtiyaçlarını rekabetten daha iyi karşılamak üzere tasarlanmalıdır.

2. Hedef müşterilerinizi belirleyin. Pek çok pazarda çok sayıda potansiyel müşteri var, ancak daha başarılı ve daha başarılı olmak için küçük bir işletme pazarı incelemek ve en iyi hedef müşterilerin özelliklerini belirlemek zorundadır. Hedef müşteri ayrıntılı olarak tanımlanmalıdır. Hedef müşteri özelliklerinin hepsine sahip olan bir avatar veya kurgusal bir kişi yaratın ve o kişinin  bir gün boyunca ne söyleyeceğini, yapacağını, hissedeceğini ve düşünmesini araştırın.

3.  Hedef müşterilerinizi de isteyecek rakipleri belirleyin.  Ürününüz veya hizmetiniz ne kadar orijinal olursa olsun, hedef müşteri dolarınız için her zaman rekabet vardır. Küçük işletmeler, nadiren rakiplerini derinlemesine incelemek ya da endüstrisinin dışında ancak müşteriyi uzaklaştırabilecek durumda olan rekabeti belirlemek için nadiren vakit harcıyor. Bunun kim olduğunu, hangi temel rekabet avantajının ne olduğunu ve teklifinize nasıl tepki vereceğini (fiyat indirimleri, artan iletişim, vb.) Bilmek bu kayıplarla mücadele stratejileri belirlemenize yardımcı olacaktır.

4. Hedef müşterileriniz için marka konumlandırma bildirimini yazın.  Sonuçta, markanız ve müşterileri için simgelediği şey en güçlü rekabet avantajınız olacaktır. Müşteri ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınız ve rekabette yenilgiyeceğiniz konusunda basit bir bildirimsel cümle yazabiliyor olmalısınız. En iyi konumlandırma ifadeleri, tek fikirli olan ve müşteri için bir sorunu en iyi değeri teşvik edecek biçimde çözmeye odaklanan ifadelerdir.

Plan öğelerini bildiğinize göre, o hedef müşteriye nasıl gideceğinizi anlamanız gerekir. Geleneksel basılı yayın ve yayın medyasının yanı sıra, bugünün işletme sahiplerinin çoğunun kullandığı üç teknoloji odaklı pazarlama kanalı.

Her tür müşteri, Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn ve diğer ağlar gibi bir platform tipinde olduğu için, sosyal medya işletmelerin pazarlama planlarının önemli bir parçası olmuştur. Küçük işletme sahipleri, olasılıklardan bıkmış hissedebilirler, ancak en çok fayda sağlayabilecek olanlara odaklanmalıdır.

İnternet pazarlama şirketi Markitors’ın kurucusu Brett Farmiloe, müşterilerini tanımak için sosyal medyaya yeni başlamaya başlayan şirketler ve hangi platformları kullandığını tavsiye etti .

Farm News, Daily News, “Müşterilerin zamanlarını nereye harcadıklarını anlayın ve bu platformlarda dükkan kurun,” diyor Farmiloe. “Dahili olarak yürütülebilen bir içerik stratejisi geliştirin ve sonra seçtiğiniz platformlarda markalı içerik yayınlayarak stratejinizi yürütün” “Her üç adım da önemli olsa da, en büyük şey müşterilerinizin bu platformlarda olup olmadığını gerçekten belirlemektir”.

E-posta pazarlaması sosyal medya pazarlaması gibi yeni bir kavram olmayabilirse de, birçok küçük işletme sahipleri için etkili ve popüler bir seçimdir. Şirketler e-posta pazarlama tekniklerini bültenler, promosyon kampanyaları ve işlemsel e-postalar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde uygulayabilir. MailChimp  ve Constant Contact gibi  şirketler, şirketlerin e-posta kampanyalarını yönetmelerini kolaylaştırıyor.

Farmiloe, şirketlerin pazarlarını bölümlere ayırarak e-posta pazarlama çabalarını ayrı ayrı ayarlayabileceğini belirtti.

Farmiloe “Tüm aboneler aynı patlamayı almak istemiyor” dedi. “Akıllı e-posta pazarlamacıları aboneleri başlangıçta segmentlere ayırmak için zaman ayırıyor ve daha sonra abone etkinliğine göre segmentlere ayırmaya devam ediyorlar. Bölünme yoluyla şirketler aboneliği kaldırıyor, açık oranları artırıyor ve en önemlisi email gönder.”

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: