E-Ticaret Sitenizden Müşterilerinizi Alışveriş Yapmaya İkna Etmek


E-ticaret girişimcisi, bu soruyu bir noktada veya başka bir yerde soracaktır: Web sitemden insanların dikkatini nasıl çekebilirim? Çevrimiçi olarak nasıl rekabet edebilirim? Geliri nasıl artırabilirim?

Her girişimcinin durumu hedef pazara, ürüne ve hedeflere dayalı olarak biraz farklı olmakla birlikte, yüksek performanslı web sitelerinin ve çevrimiçi mağazaların, endüstriler ve müşteri segmentleri arasında kesişen ortak özelliklerin bir numarası olduğu ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz beş yıl içinde, oldukça başarılı iş web sitelerini ve çevrimiçi mağazalar üzerinde çalıştık ve paylaştıkları en önemli özellikler bunlar:

1. Benzersiz bir şey sunuyorlar.

Bu, ürünün kendisinin mutlaka benzersiz olduğu anlamına gelmez, ancak bu da çok yararlı olabilir. Ancak, bu girişimciler büyük hizmet, bir indirim türü, çalışma saatleri, iyi bir getiri veya değişim politikası veya belirli bir müşteri segmentinin değerli bulduğu başka herhangi bir şey olmaksızın kimsenin vermediği bir şey sunarlar.

2. İlgili izleyicileri etkili bir şekilde çekerler.

Başarılı çevrimiçi siteler, müşterilerinin kimler olduğunu ve ne bulduklarını tam olarak anlar ve daha sonra bu trafiği web sitelerine yönlendiren ürünler, hizmetler, teklifler ve içerik oluştururlar. Buradaki anahtar, ilgili kitleyi uygun fiyata çekiyor.

3. Güvenilirler

Kullanıcılar ve bir web sitesi arasındaki etkileşimin ilk birkaç saniyesi, web sitesinin ve markanın olumlu bir izlenim yaratması için çok önemlidir. Maalesef birçok işletme web sitesi yüklemek çok uzun sürüyor (altı saniyeden uzun süreler aşırı) veya tıklamalara ve kaydırmaya tepki vermekte yavaş ve yavaşlar. Yavaş, güvenilmez bir web sitesi ziyaretçilerin derhal kapatılması ve hemen çıkma oranının yüksek olması sonucunu doğuruyor.

4. Beklenti tutarlılığını sürdürürler.

Çalıştığımız en iyi performans gösteren web siteleri, ziyaretçilerin web sitesinin dışından (reklam, sosyal medya mesajı veya diğer bağlantılar) dönüşümün gerçekleşmesi beklenen açılış sayfasına geçiş yaparken beklentilerini korumak açısından çok iyi bir performans gösterdi. Bu, ziyaretçilere gerçekte doğru yerde olduklarını ve kötü niyetli bir web sitesine yönlendirilmediklerini gösteren psikolojik sinyal verdi ve aradıkları, ekranın önünün ve orta kısmının, ekranın üst kısmında yer almasına rağmen ekranın üst kısmında yer alıyordu. blog yazısı, satın almak istedikleri bir e-kitap veya bir ürün.

5. Mobil cihazlar için optimize edilmişlerdir.

Mobil optimize, duyarlı tasarımdan çok farklı bir konsepttir. Duyarlı tasarım bir sayfanın öğelerini bir kullanıcının mobil ekranı içinde güzel bir şekilde oturtulması açısından çok iyi bir şekilde düzenliyorken, küçük bir ekran boyutu olan bir mobil kullanıcıya bilgi sunmanın en iyi yolu olmayabilir.

En iyi performans gösteren web siteleri, mobil kullanıcılara yönelik içeriği yeniden düşünmede ve yığılmayı ve dikkati dağıtmayı tamamen ortadan kaldırarak, her sayfanın alakalı içeriğinin küçük cihaz ekranlarıyla mobil kullanıcılara iyi sunulmasını sağlar.

6. Gezinmek kolaydır.

İnsanlar çevrimiçi ürün ve hizmetler aradıklarında, genellikle bir e-ticaret web sitesinin hızlı ve verimli bir şekilde yanıtlaması gereken üç sorusu vardır:

  1. Bu web sitesinde aradığım ürün var mı?
  2. Aradığım ürün veya hizmetin fiyatı nedir?
  3. Bu işe güvenebilir miyim?

7. Güvenilirler

Bugünün tüketicileri çok bilgili ve dijital dünyada tehditlerin var olduğunu anlıyorlar. Bir e-ticaret web sitesinde güçlü güvenlik özelliklerine sahip olmak artık bir lüks değil, aynı zamanda çevrimiçi ticaret yapmak için bir gerekliliktir. En azından her web sitesinde, bilgisayar korsanlarının tarafından engellenmemesi için web sitesine ve web sitesine yapılan iletileri şifreleyen bir SSL sertifikası olmalıdır.

8. Dönüşüm fırsatlarına sahiptirler.

Bir ziyaretçiyi kurşun ve ödeme yapan müşteriye dönüştürmek için, bu dönüşümün gerçekleşmesi için fırsatlar ve yollar olduğundan emin olunması önemlidir. Dönüşüm fırsatları, web sitesindeki çeşitli kısımlara eklenen e-posta abonelik formları değildir; Dönüşümün gerçekleşmesi için iki şey gerekir:

  1. Dönüştürmek için çekici bir teklif (kupon, indirim, e-kitap veya başka bir teklif)
  2. Teklifi talep etmek için kolay bir yol (e-posta, telefon, iletişim formu, abonelik formu vb.)

Stratejik olarak yerleştirilmiş dönüşüm fırsatları, bir işletmenin potansiyel müşteri, müşteri ve gelirini artırmanın anahtarıdır.

9. Müşterilerin davranışlarını anlama araçlarına sahiptirler.

Başarılı çevrimiçi girişimciler, müşterilerinin kim olduklarını ve web sitesinde nasıl davranılacağını anlarlar. Müşteri bilgilendirme araçları, bu değerli bilgilerin yanı sıra sayfaların en yüksek katılım düzeyine sahip olmasına ve hangi sayfaların kullanıcılar için ayrılmalara dönüşmesine yardımcı olabilir. Bu bilgiyi bilmek girişimcilerin trafikte iyi olmayan boşlukları tespit etmelerini sağlar.

10. Yeniden hedeflemede iyidirler.

Kullanıcıların web sitenize giriş yapmaları ve psikolojik olarak satın alma veya dönüştürme kararı vermeye hazır olmaması nedeniyle çıkmak çok yaygındır. Daha fazla okumak, diğer satıcıları kontrol etmek isteyebilirler veya zamanlama doğru olmayabilir. Bu nedenle, bu kişileri yeniden hedefleyebilmeli ve onlara markanızı ve tekliflerinizi hatırlatabilmeniz önemlidir.

Facebook yeniden hedefleme için en iyi araçlardan biri olmalı. Bu, web sitenizde kurulu bir Facebook pikseli oluşturarak kolaylıkla yapılabilir. Bir Facebook pikseli, Facebook’un web sitenizin ziyaretçilerini Facebook’daki insanlarla eşleştirmesine izin verir ve bu kişiler daha sonra bir yeniden hedefleme kampanyası yoluyla pazarlanabilir.

Özetleyecek olursak, benzersiz bir ürün sunumunu cazip bir dijital varlıkla birleştirmek etkili bir şekilde rekabet etmek için gerekli olan kazanan formülü ve müşterilere dijital araçlarla ulaşmayı ve dönüştürmeyi mükemmelleştiriyor. Bu kabiliyeti elinde tutan küçük işletmeler, çok daha büyük ve daha iyi finanse edilen markalara karşı zekâsını çekebilir, rekabetten kurtulabilir ve kazanabilirler.


Like it? Share with your friends!

2521

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: