Çalışırken Zihin ve Vücudunuzu Sağlıklı Tutun


İnsanların zaman zaman 60 saatlik çalışma haftasına sahip olmaları nadiren görülür, ancak bazı kişiler sıklıkla bu tür bir programla kendilerini bulurlar. Eğer onlardan biriyseniz , aşırı çalışmış hissedebilirsiniz . Bu durum sağlığınızı ve üretkenliğinizi etkileyebilir.

İşten çıkarmayı da içeren iş ile ilgili sorunlara neden olabilir . Bu oldukça ironik çünkü bütün enerjinizi işinize koymanız gereken bir zamanda, tükenmişlik size bir şey yapmak gibi hissetmenizi sağlayabilir.

Başka bir seçeneğiniz de olamaz: patronunuzun beklediği veya işini kaybettiği zamanı koyun . İşte 60 saatlik çalışma haftasında hayatta kalmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Mola Yapmayı Unutmayın

Çalışmalarınıza odaklanmanın önemli olmasına rağmen, periyodik olarak mola vermek de aynı şekilde önemlidir. Bu, karşıt sezgisel gelebilir. Görevlerinizden uzak durursanız, onları tamamlamak daha uzun sürecektir anlamına gelmez mi?

Tersi doğrudur. Uzun süredir bir şeyler üzerinde çalıştıktan sonra, kendinizi odak kaybetme ihtimaliniz var. Kısa bir ara verdikten sonra konsantre olma beceriniz artar.

 Egzersiz Rutininizle Başlayın

İş yerinde özellikle yoğun bir zaman, yeni bir fitness rejimini başlatmak için en uygun zaman olamaz, ancak eğer halihazırda düzenli olarak çalışıyorsanız, şimdi durmayın. Her zamanki 32 kilometrelik bisiklet sürmek için vaktiniz olmayabilir, ancak bu sizin işinizse, daha kısa bir geziye de sığabilirsiniz.

Egzersiz, stresini hafifletir ve 60 saatlik bir çalışma haftasında bol miktarda deneyim yaşıyor olabilirsiniz. İş stresinin birçok sağlık problemine neden olabileceği, bu nedenle ne kadar azınız varsa o kadar iyi olur. İşten önce veya eve döndüğünüzde fitness için zaman bulun. Bu mümkün değilse, öğle saatiniz sırasında yoğun bir yürüyüşe çıkın ya da yoğun programınıza uyabilecek molalarla.

 Eğlence için Zamanı Ayırın

Haftada 60 saat çalışmak zorunda kalmış birçok kişi şu şekilde görünecektir: İşe gidin, eve gelin, uyun, işinize geri dönün, eve gelin, uyku vb. Yapın. Bu, başka bir şey için yer bırakıyor.

Bu rutine zevkli bir şey uydurmalısın, yoksa perişan olacaksın. Haftada bir veya iki kez daha yapacak zamanınız olmayabilirken, film izlemek, favori TV şovunuzu izlemek, piknik yapmak veya sadece arkadaşlarınızla takılmak için haftada birkaç saat bulabilirsiniz ve sevdikleriniz. Eğlenmek için zaman ayırmazsanız, işinize yeniden başvurabilirsiniz.

 Bolca su için

Sadece vücudunuz için değil aynı zamanda zihniniz için de iyi hidre kalmak zorunluluğu vardır. Beslenme uzmanı Shereen Lehman’a göre “Su, beyin fonksiyonu için gereklidir” ( Ne Zaman Daha Fazla Su İçirin Gerekiyor Muydunuz ?)  Konsantre etmekte sıkıntı yaşıyorsanız”, “su molası zamanı gelmiş olabilir” diyor Lehman.

Su sıkıcı buluyor musun? İçine limon, portakal veya elma dilimlerini (veya üçü de) ilave ederek, çok fazla kalori içermeyen hafif bir lezzet kazandırın.

Kafein alımını sınırlayın

Uzun saatler çalışırken insanların kahve ve soda gibi kafeinli içeceklere ulaşması nadir değildir. En azından kısa bir süre için uyanık kalmanıza yardımcı olabilirler, ancak çok fazla iyi bir şey sizi gergin yapabilir ve gastrointestinal problemlere neden olabilir.

Kahveyi tamamen boşaltma – en azından bu stresli zaman boyunca değil – aşırıya kaçmayın. İhtiyacınız olan son şey, işinizi bitirmeye çalışırken, titrek hissetmek ve karnınızı mideye sıkıştırmaktır; bu kafein seviyesinden yüksek düştüğünüzde yaşanacağınız çarpma olayından (ya da yoksa uykusuz gecelerden bahsetmiyorum).


Like it? Share with your friends!

2503

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: