10.000 Saat Kuralını Unutma


Kasıtlı deney, hızla değişen bir dünyada kasıtlı uygulamadan daha önemlidir.

Çoğu insan Edison’un ilk ampulünü icat ettiğini düşünüyor.

Yanılıyorlar.

 

Aslında, Edison oyuna olağanüstü bir şekilde geçti.

1878 yılında 36 yaşındaki mucit ampul kurmaya odaklandığında, 23 kişi daha önce ışıklı sokaklarda ve büyük binalarda ticari olarak kullanılan ark lambaları denilen ilk versiyonlarını icat etmişti.

Edison çok kalabalık bir yerde nasıl kazanmıştı?

O ve ekibi binlerce deney yaparak gece gündüz çalışan bir yıl geçirdi. 21 Ekim 1879’da, evde günlük kullanım için bir ampul oluşturarak başarılı oldular.

Edison buluş fabrikasıyla elektrik, hareketli görüntüler, telekomünikasyon, piller ve ses kaydı olmak üzere beş milyondo dolarlık alana öncülük yapacaktı. Günümüz şartlarında, Edison’u Elon Musk, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg’in birerinde olduğu düşünebilirsiniz.

Edison’un inanılmaz başarısının anahtarı neydi? İki kelimeyle – kasıtlı deneyler. Edison için, bir şirket kurmak, bir buluş fabrikası kurmakla eş anlamlıydı.

Teknik bugün olduğu kadar güçlü. “Amazon Bizim başarımız günde, haftada, ayda, yılda yapmak ne kadar deneme bir fonksiyonudur,” Jeff Bezos üstlenen olmadı . Yakın tarihli bir röportajda Mark Zuckerberg, “Bununla gurur duyduğum şeylerden birisi, başarımızın anahtarıdır, bu test çerçevesi … Zamanın herhangi bir noktasında, Facebook’un yalnızca bir sürümü çalışmıyor. Muhtemelen 10.000 vardır. “

 

Bezos ve Zuckerberg, deneyin birçok stratejiden biri olduğunu söylemiyorlar. Bunun strateji olduğunu söylüyorlar. Bu makalede, pek çok alanda bulunan armağanlar kasıtlı denemeler kullandıklarını ve mesleki ve kişisel yaşamınızda başarı şansınızı artırmak için nasıl kullanabileceğini göreceksiniz.

Neden 10,000 Saat  10,000 Deneyler

Belki de en popüler güncel başarı formülü Malcolm Gladwell tarafından popüler hale getirilen 10.000 saatlik kuraldır . Fikir, herhangi bir alanda birinci sınıf bir sanatçı olmak için 10.000 saatlik kasıtlı uygulamaya ihtiyaç duymanızdır.

Araştırmalar şimdi, şimdi, bu formülün başarıyı, özellikle de mesleki alanda açıklamak için acayip yetersiz olduğunu bize söylüyor. 88 önceki çalışmanın 2014 gözden geçirmesi, “kasıtlı uygulama, oyun performansındaki varyansın% 26’sını müzikte% 21, müzik için% 18, spor için% 18, eğitim için% 4 ve mesleklerde% 1’den azını açıkladı . Kasıtlı uygulamanın önemli olduğu, ancak tartışılmadığı kadar önemli olmadığı sonucuna vardık “dedi.

Sonuçları özetleyen bu çizelge 10.000 saatlik kuraldaki ateşli bir inanana duraklamaya neden olmalıdır:

Bu, kasıtlı uygulamanın müzik veya spor gibi yavaşça değişen veya hiç değişmeyen alanlarda size yardımcı olabileceği anlamına gelir. Gelecek geçmişe benzediğinde başarılı olmanıza yardımcı olur, ancak teknoloji ve iş gibi hızla değişen alanlarda işe yaramaz hale gelir.

Edison ve diğerleri (aşağıda daha fazla örnek görmek) bize saatler değil deney sayısını en yükseğe çıkarmamız gerektiği yönündedir. 10,000 saatlik kural yerine, 10.000 deneme kuralı diyoruz.

Tarih boyunca, bilimsel yöntem tartışmasız diğer felsefeden daha fazla insan ilerlemesi üretti. Bilimsel yöntemin merkezinde deneme vardır: bir hipotez geliştirin, hipotezi doğru ya da yanlış kanıtlamak için bir test yapın, sonuçları analiz edin ve öğrendiklerinize dayanarak yeni bir hipotez oluşturun. 10.000 deneme kuralı, kanıtlanmış bu deney tecrübesini laboratuardan ve günlük yaşamdan alır.

 

10.000 deneme kuralının ardından, gününüze yalnızca yapılacaklar listesi değil, Leonardo Da Vinci gibi “test edilecek” bir liste ile başlamanızı öneriyoruz. Da Vinci’nin biyografistlerinden biri olan Walter Isaacson’a göre , “Her sabah hayatının kesilmesi şu oldu: bilmek istediğinin bir listesini yapın. İnsanlar neden esniyorlar? Bir ağaçkakanının dili nasıl görünüyor? “

Gününüzü geçirirken, 10.000 deney kuralını izleyerek, yalnızca ne yapmanız gerektiğinden ziyade veri toplamak için fırsatlar ararız demektir. Bu, gün bitmeden verilerin gözden geçirilmesine dayanan kasıtlı bir yansıma süreci eklemek anlamına gelir.

Örneğin, satış görüşmelerinin sonunda yeni bir soru sormak suretiyle satış sonuçlarınızı iyileştirmek ister misiniz? Şimdi her satış çağrısı, o soruyu sorma ve veri toplamak için bir fırsat haline geliyor, böylece ileride daha iyi satış çağrıları yapmayı öğrenebilirsiniz. Gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olabilmeniz için daha iyi uyku istiyor musunuz? Uykuya dalmak için tüm en iyi uygulamaları araştırabilir, en çekici olanları rutine dönüştürür, uykunuzun miktarı ve kalitesiyle ilgili objektif veriler elde etmek için bir uyku izci kullanabilir ve daha sonra sonuçlarını iyileştirmek için rutininüzünü ayarlayabilirsiniz.

10,000 saatlik kasıtlı uygulamayı başarmak için 10 yıl boyunca günde üç saat kasıtlı uygulamanın yapılması gerekir. 10.000 deney kuralının günde üç deneme gerektiren kadar zor, ancak uygulanabilir olduğunu iddia ediyorum.

Akademik Araştırmanın On Yıllarına Göre Neden 10,000 Deney Verilir?

 

Edison’un yaklaşımı evrensel ise, en iyi performans gösteren sanatçılar arasında defalarca gösterilmesini beklersiniz. Ortaya çıktıkça, akademik dünya fenomeni onlarca yıldır araştırıyor ve tam olarak buldukları şey bu.

Araştırmacı Dean Keith Simonton, kariyerini dünyanın önde gelen yaratıcı başarılarını inceliyor ve kariyerlerini şablon bulmak için titizlikle inceliyor. Bulgularını paylaşmak için, o da dahil olmak üzere 340 den fazla akademik makale ve 13 kitap yayınladı Geçmiş ve neden yapar: Büyüklük ve Genius Kökenleri: Yaratıcılık Darwinci Perspektifleri .

Simonton’un ( ve diğerlerinin ) araştırmasından iki büyüleyici bilgi ortaya çıktı . Birincisi, en yenilikçi fikirlerin az sayıda süper yılda üretilmesidir. Herhangi bir alanda , icracıların en iyi% 10’u devrimlerin% 50’den fazlasını üretmektedir.

Bu süper yıldızı neden daha başarılı buluyorlar? Onların fikirleri sadece gitmekten daha üstün olduğu için mi? İşte gerçekten büyüleyici olanı: Cevap hayır. Simonton’un araştırmasından öğrenmesi gereken ikinci ders, süper yıldızı herkes kadar kötü fikir üretiyor; bunlar genel olarak daha fazla fikir üretiyor. Daha fazla fikir sahibi olmak, daha fazla başarısızlığa sahip olmakla birlikte daha fazla isabet anlamına gelir.

Simonton , “Özellikle etkileyici olan, yaratıcı bireylerin, başarı oranlarında tecrübe veya uzmanlık düzeyinde iyileştirme yeteneğine sahip olmamaları” dır . “Yaratıcı kişiler, dahili dahi dahi olsa, entelektüel veya estetik yaratımlarından hangisinin beğeni kazanacağını önceden tahmin edemezler.”

Başka bir deyişle, teoriye göre, yaratıcı başarıyı en üst düzeye çıkarmanın anahtarı, daha fazla deney üretiyor.

Editöryel Not: Kör Değişikliği ve Seçici Korumanın daha anlaşılır bir şekilde anlaşılması için, Simonton’ın 2011 Akademik Kağıdı, Yaratıcılık ve Keşfi adlı kitabını Kör Varyasyon olarak okuyabilirsiniz : Yarım Yüzyıl İşaretinden Sonra Campbell’in (1960) BVSR Modeli .

Sağlıktan Stand-up Komedisine: 10.000 Deney Kuralları Alanların Üzerinde Uygulandı

Farklı alanlardaki en önemli başarıların çoğunu göz önüne aldığınızda, sıklıkla bu teoriyi oyunda görürsünüz.

 

Bir Fast Company makale reklam efsaneleri Ben Clarke ve Jon Bond tarafından yazılmış işaret yeni teknolojiler ve yalın iş yaklaşımları, bir kombinasyonu sayesinde dünyanın en yenilikçi işletmelerin daha her yıl binlerce deney çalışıyor:

Akademik alanda, Einstein en iyi görelilik üzerine yazdığı makale ile ünlüdür, ancak 248 diğer makaleyi yayınlamıştır . Paul Erdos, kariyeri boyunca 1.500’den fazla matematiksel araştırma makalesini ortak yazar. 1500! Tahmin edebileceğiniz gibi Erdos önemli katkılar yapmış ve kağıtlarının çoğunu unutmuş olmasına rağmen, bir avuç onu 20. yüzyılın en etkili matematikçilerinden biri yapmıştır! Şimdi bilim adamlarının% 1’den azınınher yıl bir kağıt yayınladığını düşünün .

Eğlence dünyasında, tarihte en uzun süren TV şovlarından biri olan SNL, senaryoları beyin fırtınası yapmak, araştırmak ve yeniden yazmak için haftalık bir zorunluluk sürecine sahiptir. Kroki fikirlerinin yalnızca küçük bir yüzdesi havaya uçuruyor. The New Yorker tarafından yayınlanan ikonik çizgi filmler , 50+ serbest çalışan kişinin haftalık olarak her biri 10’a kadar eskiz sunacakları bir süreç sonucudur :

Tarihin en başarılı film stüdyolarından biri olan Pixar, Wall-E filminin son hali için 100.000 + storyboard (adım adım çizim dizileri) geliştirdi . 100,000!

Kendi yaşamlarında hevesle deney yapanlar da önemli faydalar elde etme eğilimindedir. Örneğin, Grey’s Anatomy, Scandal ve diğer gösteri şovlarının yapımcısı ve yazarı Shonda Rhimes’ı ele alalım . Zayıflayan sosyal kaygılarıyla yüzleşmek, işkoluğunu kısıtlamak ve kendini kabul etmek için Evet Yılı adlı bir deneme kurdu . Sosyal deneyimlerine sürekli olarak hayır dememek yerine, bir yıl boyunca evet demeye kararlıydı. Deneyimden öğrendiği pek çok ders arasında, size neye odaklanacağımı bilmek için önce birçok şeyi denemeliyiz.

 

Girişimci Jia Jang çoğumuz korku reddetme – bir şeyleri aldı ve bunu 100 Days of Rejection projesiyle bir denemeye dönüştürdü . 100 gündür her gün kendini toplumsal olarak beceriksiz bir şey yapmaya zorladı; sonuçta reddetme olasılığı yüksekti (yani birinin arka bahçesinde futbol oynamak istemek ), bir süre de video kaydı yapılıyordu. Gazeteci Elizabeth Gilbert işinden ve evliliğinden istifa edip bir yılını keşfetmek için dünyayı dolaşarak geçirdi. O yıl üç deneme yaptı: yemek, dua ve sevgi. Tecrübesi en çok satan kitap ve film haline geldi. Genç girişimci Ari Meisel , doktorlarının tedavi edemediğini söylediği Crohn hastalığını tedavi etmek için veri ve deney yaptı .

Matematiğin Anlaşılması: Eğer yeterli miktarda deney yapabiliyorsanız, başarı neredeyse garanti altındadır

Deney çok güçlü olursa, neden daha fazla insan bunu yapmaz?

Birkaç nedeni olduğunu söylüyorum …

İlk olarak, üretkenliğin takıntılı bir kültüründe yaşıyoruz: daha fazla iş yapmak, daha az zaman almak, sistematize etmek, otomatikleştirmek ve hatta dış kaynak kullanmak. Kısa vadeli verimlilik çerçevesine sahip olursanız, derhal para kazanamayacak öngörülemeyen sonuçlarla yaratıcı bir süreç geliştirmek için günün dışına çıkmak son derece zordur. Uzun vadede üretken olan şey, kısa vadede genellikle üretkenlik hissetmemektedir.

Ayrıca, deneyler yapmak

da zaman almaktadır. Her gün bazı kasıtlı öğrenmeyi sıkmak için en az 15 dakika gerekiyor, ancak daha zorlayıcı olan çoğu deneyin başarısız olması. Başarısızlık toplumumuzda giderek kutlanmaktadır, ancak çoğu insan hala içten içe utanç duygusu ve hayal kırıklığı yaşamaktadır.

Denemenin arkasındaki matematiği anlayıncaya kadar başarısızlık korkumdan geçebildim.

1. Eğer yeterince deney yaparsanız, olasılık sizin lehinize. Daha sonraki denemelerin kalitesi artar, çünkü önceki deneyimlerden öğrendiklerinizi uygulamaya yönelirsiniz. Bu dersler başarı eğrisini doğrusal olmaktan ziyade üslü yapmaktadır.

 

2. Jeff Bezos’un yakın tarihli bir SEC dosyasında açıkladığı gibi , büyük bir galibin kaybetme deneyleri için fazlasıyla öder :

100 kez kazanç elde etme olasılığının% 10’u göz önüne alındığında, her bahis yapmalısınız. Fakat ondan dokuz kez yanlış olacaksın. Hepimiz çitler için salınırsanız, çok fazla grev vereceksiniz, ancak bazı ev atışlarına da çarpacağınızı biliyoruz. Ancak, beyzbol ve iş arasındaki fark, beyzbolun kesilmiş sonuç dağılımına sahip olmasıdır. Ne zaman salıncak olursanız olun, topa ne kadar iyi bağlanırsanız yapın, elde edebileceğiniz en fazla dört sayıdır. İşyerinde, her fırsatta, bir süre ayağa kalktuğunda, 1.000 puanı toplayabilirsiniz.

3. Bugünün araçları herkesin kendi deney miktarını büyüklük

 sırasına göre artırmasına izin verir. Uygun fiyatlı yeni uygulamalar, hizmetler ve izleyiciler, başkaları için neyin işe yaradığını öğrenmemize, kendimiz hakkında veri toplamamıza, onları yorumlamamıza, hesap verebilir kalmamıza ve gelişimimizi gerçek zamanlı olarak izlememize yardımcı olmaktadır. Örneğin, sağlık alanlarında bu yeni araçlar, deneylerini kolaylaştırmak için insanların kan şekeri seviyeleri, uyku, aktivite, kalp hızı, bağırsak biyolojisi ve genetiği kullandığı biyolojik yıpranma ve niceliksel hareketlere yol açtı. Benzer deneme patlamaları, ilişkiler, cinsellik, istihbarat, mutluluk, üretkenlik ve kişisel finans dünyasında da yaşanıyor.

Pek çok alanda birçok insan kasıtlı deneyler yapabilirse, yapabilirsin!

Edison’dan neler öğrenebiliriz Aslında 10.000 Deneme Kuralı Yaşamak Hakkında

Edison sadece daha yaratıcı olmayı düşünmedi. Kendisinin ve ekibinin sürekli yeni buluşlar sunduğunu garanti eden bir deney fabrikası kurdu. Örneğin, Edison’ın amacı, her 10 günde bir küçük buluş ve altı ayda bir büyük buluştu. Ampul gibi önemli bir atılımın sınırında olduğu zamanlarda, yüzlerce, hatta binlerce olasılığı ürettiği ve test ettiği sürükleme avı denilen benzersiz bir süreç vardı .

10.000 yıllık deneme yaşam tarzı sizin için ne gibi görünüyor?

Şimdi sizin için her şeyi değiştirebilecek iki adım atmanızı öneririm.

 

İlk olarak, hayatınızı değiştirebilecek en az bir jackpot deneyini belirleyin. Kasıtlı deneylere giden yol bir deneyle başlar, ancak tüm deneyler eşit şekilde oluşturulmaz. Bazı deneyler son derece zaman ve para gerektirir. Bazıları artımlı değişiklikler oluştururken bazıları yaşam değişebilir. Bazılarının% 1 başarı ihtimali var. Diğerleri kesin bir bahistir. Takip etmek için ilk bir ikramiye denemesi seçerken, para kazanmak için zaman kazandıran, yaşamı değiştirme potansiyeline sahip ve makul bir ödeme olasılığı taşıyan bir denemeyi yapmak istiyorsunuz. Bu Jackpot deneylerini deniyorum.

İkinci olarak, her gün üç deneme testi yapmanızı öneriyorum. 

Güne başlayınca, gerçekleştirmek istediğiniz üç testi belirleyin. Gün boyunca veriler toplayın ve gün bitmeden sonuçlarını analiz edin.

Bunu bir ayda veya 30 testte deneyin ve yaptığınız farkı görün!

Gerçekten kasıtlı bir deneyci olmak için harekete geçmek mi istiyorsun?Dünyanın en verimli deneycilerinin onlarca çalıştıklarını inceledikten sonra onlarca saat geçirdik, birkaç e-posta dersi içeren ücretsiz bir mini kurs hazırladık ve 10.000 deneme kuralı ile başarılı olmanıza yardımcı olacak bir web seminerini gerçekleştirdik. Sağlık, güven ve yaşam biçimlerini geliştiren deneycilerin, geçerli deneyin nasıl yapılacağına ilişkin ipuçlarının, Kör Varyasyon ve Seçici Dayanıklılığın ayrıntılarıyla ilgili ayrıntıların vaka incelemelerini ve çok daha fazlasını içerir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: